דאע"ש 1 – מבוא וסקירת חודש יוני 2014

ארגון המדינה האסלאמית

בשבילי, סיפור הופעתה של המדינה האסלאמית על מפת המזרח התיכון שהתוו אלמוני ופלוני, סייס ופיקו, הבריטי והצרפתי, אי-שם באחד הארמונות באירופה, כאשר המלחמה הגדולה, שלימים הומר שמה למלחמת העולם ה-1, וזאת משום שפרצה ה-2, עדין בעיצומה, אינו חדש. אין הפתעה. הייתה התרעה. כתבתי בעבר על כך. על האמירות החדשה. רק השם השתנה. אם אני עקבתי – חזקה עלי שעוד כמה, ובמיוחד אלה שתפקידם לעקוב, הן באקדמיה והן בביטחון, עשו זאת.

דאע"ש. ר"ת בערבית מדוברת של "המדינה (ד) האסלאמית (א) בעיראק (ע) ובסוריה". יש גם ר"ת באנגלית – ISIS. למעשה אין זאת סוריה אלא "שמס" (ש) שזאת הטריטוריה בה מתקיימת סוריה המודרנית. ארגון, תחילה די קיקיוני, שהתפלג מאל-קאעידה, בטענה שאינו קיצוני מספיק. התוצאה ארגון סוני קיצוני ביותר. מוכן לטבוח ולערוף כל ראש שנושאו אינו מחברי הארגון. ביחוד ראשים של כופרים. דהיינו שיעים, נוצרים, יהודים, סונים שמתחצפים ושאר עכו"ם.

ביוני 2014, לאחר כיבוש מוסול, קוצר השם ל-ד"א. המדינה האסלאמית. IS. וזאת להדגיש כי אין לה, למדינה האסלאמית, גבולות. לא רק סוריה ועיראק. מטרתה להכפיף את כל העולם למרות האסלאם ולחוקי השריעה. המדינה האסלאמית שרירה וקיימת. ובמיוחד בועטת. אבו-באכר הוא הח'ליף. מ"מ הנביא. כמו אבו-באכר שלפני 1,400 שנה.

לא "נחפור". המרשתת מלאה במידע. לכו חפשו. מה שכן אעשה – מעבר על כותרות העיתונות בחודשים יוני עד דצמבר ש.ז. (כולל). חודשי החורף קרים. קור מקפיא במדבר. מיעוט של תזוזות. עד האביב לא ממש נלחמים. גילוי נאות: כיוון שאני מנוי של 2 עיתונים יומיים, שבכל בוקר מצויים על מפתן ביתי, מטבע הדברים שמרבית הציטוטים לקוחים מהם.

לכל חודש נייחד אפוא רשימה. ז"א יהיו 7 רשימות. תוכלו לעמוד על ההתפשטות של מדינת האסלאם בחצי השנה האחרונה של 2014. כיבוש מוסול. האיום על בגדד. הלחימה בכורדים. רצח היזידים. על הצטרפות של אזורים אחרים – בלוב ובמצרים לח'ליפות החדשה. עריפת ראשים ואחת משלנו שהצטרפה אל הכורדים. מאמצי ארה"ב ליצור קואליציה. הסתפקות בהפצצה. והזליגה, איך לא, אל ישראל שממנה יצאו מספר מועט אל עבר הלא נודע. על אירועי התופת בפריז – נוותר. כולנו "שארלי הבדו". וכולנו קונים ב"היפר כשר".

יוני 2014

[1] כותרת ראשית: "סופה במדבר". כותרת משנה: "ההזנחה האמריקאית, השנאה לשיעים והרצון לנקום את הוצאתו להורג של סדאם חוסיין. כך נולד ארגון הג'יהאד הקיצוני 'דאעש' שהשתלט השבוע על העיר מוסול, ומאיים על בגדד ועיראק כולה". (ג'קי חוגי, מעריב השבוע, 12.6.2014)

[2] כותרת ראשית: "חצי מיליון אזרחים נמלטו ממוסול; הג'יהאדיסטים כבשו גם את תיכרית". כותרת משנה: "העיר בה נולד סדאם חוסיין מרוחקת 150 ק"מ בלבד מהבירה בגדד. בנוסף כבש ארגון 'דאעש' את אחד המתקנים הגדולים במדינה לזיקוק נפט והשתלט על הקונסוליה הטורקית במוסול. השיעים והכורדים בעיראק מקימים יחידות עצמאיות על מנת להתמודד עם הג'יהאדיסטים הסונים. בהודעה שפרסם הארגון בטוויטר ניסה דאעש להרגיע את תושבי מוסול המודאגים: 'אנחנו אף פעם לא פוגעים באזרחים, אלא אם כן אתם שיעים, או מי שנמצאו אשמים בהרג מוסלמים". (חיים איסרוביץ, מעריב השבוע, 12.6.2014)

[3] כותרת ראשית: "המטרה: הקמת 'מדינה איסלאמית'. עיראק מתפוררת: חמושי הג'יהאד מתקדמים לבגדאד". כותרת משנה: "אנשי ארגון 'המדינה האיסלאמית בעיראק ובסוריה' השתלטו על תכרית בדרכם לבגדאד. איראן הציעה סיוע לשכנתה. החמושים חטפו כ-80 אזרחים טורקים במוסול, ובהם גם הקונסול הכללי. חיילים רבים נמלטו מהבסיסים במוסול ואיפשרו לחמושים להשתלט על העיר". (ניו יורק טיימס, הארץ, 12.6.2014)

מקור: הארץ - 12.6.14

מקור: הארץ – 12.6.14

[4] כותרת ראשית: "כנופיות בתפקיד מדינה". כותרת משנה: "בהיעדר פתרון צבאי למערב, התוצאה עלולה להיות הכרה בשליטת הארגונים". (צבי בראל, הארץ, 12.6.2014)

[5] כותרת ראשית: "המליציה האיסלאמית והכורדים משתלטים על עיראק המתפרקת". כותרת משנה: "הצבא נטש את עיר הנפט החשובה במדינה, כירכוכ, שעברה לידי הכורדים. איראן שלחה כוחות סיוע מיוחדים". (ניו יורק טיימס, הארץ, 13.6.2014)

מקור: הארץ - 13.6.14

מקור: הארץ – 13.6.14

[6] כותרת ראשית: "מנהיג המורדים – לוחם עיראקי לשעבר שמושפע אידיאולוגית מאל-קאעדה". כותרת משנה: "אבו בכר אל-בגדאדי אחראי לפיגועים רבים נגד מטרות מערביות בעיראק". (ג'קי חורי, הארץ, 13.6.2014)

[7] כותרת ראשית: "נמשכת התפרקות צבא עיראק. הג'יהאדיסטים: 'בקרוב נסתער על בגדד ועל כרבלא'". כותרת משנה: "אחרי שכבשו את מוסול וחיכרית, נעים לוחמי ארגון 'דאעש' לעבר עיר הבירה והעיר הקדושה לשיעים. במקביל השתלטה המיליציה הכורדית על כרכוך. 'בירת הנפט' של המדינה". (חיים איסרוביץ, מעריב השבוע, 13.6.2014)

[8] כותרת ראשית: "עיראק שוקעת למודל הסורי". כותרת משנה: "פעילי המדינה האיסלאמית בעיראק ובסוריה, לצד חמושים משבטים סוניים, העמיקו בימים האחרונים את שליטתם במערב עיראק וערערו עוד יותר את השלטון המרכזי בבגדאד. אלא שגם הם יודעים כי אם יעברו את הגבול, הקרב עוד יוכרע בטהראן". (צבי בראל, הארץ, 24.6.2014)

מקור: הארץ - 24.6.14

מקור: הארץ – 24.6.14

[9] כותרת ראשית: "צבא עיראק משיג שליטה מחדש על העיר תכרית שנפלה לידי המוקדים". כותרת משנה: "בבגדאד גוברים הקולות נגד אל-מאליכי ובעד ממשלת אחדות המנהיג הרוחני השיעי קרא לגושים להשיג הסכם". (רויטרס, הארץ, 29.6.2014)

[10] כותרת ראשית: "המורדים הכריזו על מדינה איסלאמית בשטחים שכבשו בעיראק ובסוריה". כותרת משנה: "הצבא העיראקי טוען כי הצליח לכבוש מחדש את תכרית בסיועה של ארצות הברית, אך במקום עדיין מתנהלים קרבות". (ניו יורק טיימס ואי-פי, הארץ, 30.6.2014)

[11] כותרת ראשית: "ישראל תומכת בהקמת מדינה כורדית בשטח עיראק". (ברק רביד, הארץ, 30.6.2014)

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • Mosheshy  ביום 25 בינואר 2015 בשעה 10:54 PM

    12 .כותרת ראשית:"סנטור מקקיין,השליח לתפקידים מיוחדים,נפגש עם אנשי ג'בהאת אלנוצרה (פלג של אלקעידה ) ועם הח'ליפה אבו בכר אלבע'דאדי.

  • מתתיהו גיורא  ביום 27 בינואר 2015 בשעה 7:53 AM

    כתבה מענינת ומוכיחה כי אין עם פלסטיני כמו שאין עם עיראקי, סורי וכ"ו אלה ריכוז אנשים, משפחות וחמולות על שטח מסוים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: