שדות פלשת [13] – גדוד "הבוקעים" מחוליקאת

אתם זוכרים בוודאי שאבא קובנר העניק לגדוד 52 את התואר "הבוקעים".

התקפלתי מחוליקאת ופתחתי במסע לצפון.

הדבר הראשון שפוגשים על כביש 232 הוא אנדרטת גדוד 52. מצד ימין. דהיינו מזרח לכביש. אתר הנצחה גדודי. אז עצרתי. שלפתי המצלמה ועליתי במישור המשופע אל הרחבה. התמונה מצולמת כמובן הפוך. כשהפנים מופנים לדרום. ככה זה במקומותינו (וגם במקומות אחרים) כשאתה מגיע לאתר מהכיוון הלא שגרתי והלא מקובל…

אנדרטה מרשימה. פטיש ענק. מקבת על. ואולי שניהם גם יחד. טיח המעטה דמוי בטון. הכיצד? מהפינה הסדוקה מציצה רשת הברזל. והמבין יבין. סבבתי את הגלעד. לא היה קרדיט. מי הפסל/ארדיכל?

 

שמעתי צליל של נעילת מכונית. כן. הרעש הזה שאיני יודע לכנותו בשם מדויק. איש נמוך קומה צעד לקראתי. אסף בקבוקים ריקים ורטן מתחת לשפם שלא היה לו – מדוע לא יכולים הם (ולא פירט מי זה בדיוק הם) לאסוף את הזבל ולשים/להניח בפח? החלטתי לעזור. למה לא? הרמתי שני בקבוקים ריקים ואמרתי כי כנראה לא נצליח ללמד את כולם להיות בני-אדם. נסתפק במה שיש. א' שאל אותי למעשיי. "הולך אני בעקבות לוחמי גבעתי במלחמת הקוממיות," השבתי. א' התבונן בי. אחר-כך אמר שהוא אחראי מטעם המועצה האזורית על אתרי ההנצחה. קפצתי על ההזדמנות ושאלתי: "מי הפסל או הארדיכל?" נכונה לי אכזבה. האיש אמר – בפשטות – "תפסת אותי. לא יודע." ניסה בסלולר לקבל ממישהו תשובה. היה תפוס. ואחר-כך לא ענה מי שאולי הייתה בידו – או בפיו – התשובה… ואחר-כך כבר הלכתי לדרכי. ואין פתרון לחידה. אלא אם תבוא עזרה מצבא הקוראים.

צעדנו לכיוון חניית כלי הרכב. א' החזיק בידיו את בקבוקי הזכוכית הריקים. אחד מהם היה של בירה. הייניקן. איזה צבע – התפעל א'. איזה ירוק עמוק. "אני לא שותה בירה ואין לנו בקבוקים שכאלו. אשתי עושה מוזאיקה והיא תשבץ בחומר את השברים הירוקים של הבקבוק". ירוק בקבוק – אמרתי. "מה?" שאל. "הצבע. הצבע הוא ירוק בקבוק." א' חייך. נפרדנו לשלום. הוא לביתו ואף אני עשיתי כן. בדרך לצפון עוד עלה בידי לעבור בשני אתרי הנצחה נוספים.

רגע לפני שעזבתי הסתכלתי לאחור. וזאת תרומתנו לנוף מולדתנו והתשלום להיותנו נצרכים להיות מקושרים וזמינים בכל רגע נתון. עץ מוזר המתמר לגובה מעל צמרות האחרים. מכוער להפליא. ועוד העיזו לצבוע את האנטנה בירוק! יעני "ירוקה" החברה. ואנו שותקים… כי אין אנו מוותרים, אפילו לא לשנייה, על "להיות מחוברים".

צילומים: משה הרפז (אוגוסט 2010). כל הזכויות שמורות. הצילומים הוקטנו על-מנת להעלותם לאתר. רשימה זאת ראתה אור לראשונה ב- 28 בפברואר 2011 בפוסט-מגזין "במחשבה שניה" לנושאי תרבות וחברה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: