לאה ניקל מציגה במקביל ב-3 חללים תל-אביביים

יצאתי אל העיר הגדולה לסבב גלריות. לאה ניקל (2005-1918) מציגה ב-3 חללים במקביל בת"א. יותר מדויק הוא כמובן שעבודותיה מוצגות ב-3 תערוכות נפרדות: פרטר, גבעון, הלובי. ראשונה בסבב שלי הייתה פרטר ולאחריה גבעון. את הלובי אפקוד בהמשך.

וכך כותב רועי ברנד, היזם שמאחורי פרטר – חלל פרויקטים לאמנות:

לאה ניקל, מהאמניות החשובות ביותר בשדה האמנות המקומי והבינלאומי, היא עדיין בגדר תגלית. בפעם הראשונה, שלושה חללי תצוגה בלב תל אביב חברו יחד להציג מבחר עכשווי מעבודותיה של לאה ניקל לאורך חמישה עשורים. כל חלל תצוגה מתמקד בחומריות שונה – בדים בגלריה גבעון, צבעי מים בלובי, ועבודות נייר ומחברות בחלל הפרויקטים פרטר. התערוכות נמצאות במרחק הליכה בלב תל אביב – מרכז החיים האמנותיים של העיר בו לאה ניקל נולדה ובגרה. התערוכות בלב העיר מנסות כל אחת בדרכה להעיר משהו ממרקם החיים של האמנות או מהקשר המידי שלה ליומיום שנשחק עם המעבר לחללי תצוגה תעשייתים המרוחקים מדירות המגורים וגני הילדים. כל תערוכה נאצרה בנפרד אבל תוך כדי שיחה בין השותפים ועם משפחתה של ניקל.

מפרטר, כאמור, עברתי אל גבעון:

ונעמי גבעון כתבה:

לעולם מתפענחת ובנחישותה מתייצבת, לאה ניקל מעניקה לציור עוצמה בצורה ובצבע, בחלוקות המשטחים – הקומפוזיציה – ובאנרגיות העשייה. מתקבלת שפה פלסטית עשירה ומאופיינת, ניקלית.

[…]

לרוב נידמה שקל לעשותו ביד קלה אך, הציור הא-קונספטואלי והא-סגנוני קשה מאוד לפעולה ועשייה על מנת להגשים את תוקפו האמנותי. לימים נראה רפליקות על גבי רפליקות של הציור החופשי והנאמן לעצמו כאשר רבים מנסים לעוף על הענן הזה ועדיין חוטאים לאמת. ציורה של ניקל מפר את שלוותם של החוטאים.

על מקוריותו של הציור הזה נסובות שלוש התערוכות הללו.

כתבתי לא פעם ואכתוב גם הפעם – איני מבקר תערוכות. איני מתיימר להיות כזה או להתעטף באצטלה זו או אחרת. על מה שמוצא חן בעיני אני מדווח לציבור. והציבור יחליט. כמו בבחירות שהיו ושתהיינה… הצבעוניות העזה של הבדים, הליריות השקטה של התחריטים, המופשט – כל אלו משכו את עיני ואת ליבי. מה תפקידו של המוח? כנראה לערוך אינטגרציה. וכל זאת בטרם שזפו עיני את הציורים בצבעי המים הממתינים בהלובי.

התערוכות תתקיימנה עד 5.11.

צילומים: משה הרפז (29.9.2022).

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: