משמר השרון – "מוזיאון משמראשונים"

אנו בקיבוץ משמר השרון. ימים לפני כן, בשיטוטי במרשתת עלה השם פנחס בחכה. הרמתי אליו טלפון במטרה לארגן ביקור מודרך בקיבוץ. פנחס לויתן אמנם אחראי על המוזיאון הקיבוצי, הקרוי "משמראשונים", ברם לצורך ארגון הביקור יש לפנות ליהודית שמס שהיא הקמב"צית. קבענו. וכך היה. ביום ה"ע" בשעת ה"ש" התייצבנו במקום שבו התבקשנו להתייצב לסיור בין כשעתיים. תחילה במוזיאון שם ידריך פנחס, לאחר מכן ב"עמדה" וב"סליק", שם ידריך עדו לבנה. וסיור אחרון, בין בתיו של הקיבוץ ותחנות בחייו, ינוהל ע"י שרה'לה.

על השלט הכחול שמילותיו רשומות בלבן שתתקשו לקרוא אותן ולכן הן מובאות בהמשך, אותו קבעה ה"מועצה לשימור אתרי מורשת" על קיר המוזיאון מימין לדלת הכניסה, ראו תצלום לעיל, נכתב:

מוזיאון "משמראשונים" מוזיאון לתולדות קבוצת משמר השרון

המוזיאון ממוקם במבנה המקלחת הציבורית שהייתה פעילה משנת 1937 ועד שנות ה-60 המאוחרות. לצד המבנה נבנו גם שירותים ציבוריים ועל גגו היה שובך יונים.

המוזיאון מציג את תולדות קבוצת "משמר" שנוסדה ביבנאל בשנת 1924 ועלתה להתיישבות בואדי חווארת – עמק חפר, בשנת 1933.

במוזיאון מוצג סיפורם של החלוצים ומתואר המאמץ האדיר שהשקיעו בהקמת היישוב. במוזיאון גלריית צילומים, מערכת אור-קולית ואביזרים אותנטיים המשקפים את אורחות החיים, והמתארים את ענפי הייצור כפי שהיו במהלך השנים ועד ימינו.

הגבעה, שעליה הוקם היישוב, צופה על מרחבי השרון ומכאן השם "משמר השרון".

האתר שודרג בסיוע "תכנית מורשת" במשרד ראש הממשלה בשיתוף משרד התרבות והספורט ובאמצעות ה"מועצה לשימור אתרי מורשת בישראל" תשע"ג 2012.

כאמור, פנחס הדריך אותנו במוזיאון על צפונותיו. אני מניח שחלק מן המוצגים יעורר בחלק מהצופים.ות גל של נוסטלגיה או של זיכרון, וחלק אחר יתמהו מה פשרו של מוצג זה או אחר, אבל אני מתגעגע לעתיד. לכם.ן הקוראים.ות, לא נותר אלא לגלול ולהיהנות:

הכיסא הריק הוא שלי… פנחס מסביר ועדו ממתין לקחתנו אל התחנות הבאות

מכאן ממשיכים אל תחנה 2 – "העמדה". שם ידריך עדו.

צילומים: משה הרפז (26.4.22).

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: