מסע בשביל "הבריחה"

לא. אין מדובר בחדר בריחה בחיק הטבע. זהו סיור בעברנו הלא-רחוק. במוצאי השואה. עולים בהר. מכביש 4 אל מצפור עופר. וממנו, מזרחה, בכביש שרק לאחרונה נסלל, עד לחניון מזרחי-טפחות. ובו, בפינה הצפון-מערבית, מתחיל פרויקט "שביל הבריחה". המסלול מסלול מעגלי. מתבוננים במפה ומתחילים ללכת…

השביל מדמה את נתיבי הבריחה ביערות אירופה. לכל הפחות מהבחינה הוויזואלית. סדר התחנות: 1) תנועת "הבריחה" 2) השליחים מארץ ישראל 3) הילדים בנתיבי "הבריחה" 4) מחנות העקורים.

ורצוי, טרם המסע, לקרוא סיפור קצר: "צילה" מאת אהרן אפלפד. ואם תצליחו ליירט את הגרסה המוסרטת לסיפור זה שעשה עמוס גיתאי אזי בהחלט תיכנסו לאווירה המתאימה.

תנועת הבריחה

מלחמת העולם השנייה מסתיימת, והניצולים, אודים מוצלים מאש שיצאו מן המחנות, מן היערות וממקומות המסתור, נתקלים עם שובם ביחס עוין. התקריות האנטישמיות הופכות לענין יומיומי.

שורדי השואה שואפים להתחיל בחיים חדשים, להשתקם ולבנות משפחה. הניצולים, ובראשם אנשי מחתרת ופרטיזנים יהודים, יוצאי תנועות הנוער הציוניות, מתחילים להתארגן לשיקום עצמי, לעזרה הדדית ולחיפוש נתיבים לבריחה מאירופה לארץ ישראל.

תנועת הבריחה היא הארגון שניהל את נדידתם של ניצולי השואה ממזרח אירופה אל נמלי הים התיכון בדרכם לארץ ישראל. תנועה זו התקיימה משלהי מלחמת העולם השנייה ועד להקמת המדינה והייתה אחראית להגירתם של כשלוש מאות אלף פליטים יהודים.

השליחים מארץ ישראל

בסתיו 1945 מצטרפים לפעילות "הבריחה" שליחי המוסד לעלייה ב' של ההגנה. הם מרכזים את הפעילות הבלתי ליגאלית של הארגון ופורסים במסתור את רשת "הבריחה" על פני היבשת כולה. הארגון דואג לכל צורכי הניצולים, מקים מחנות מעבר לאורך הדרך, מספק לפליטים תעודות מזויפות ומפעיל הסעות חוצות יבשת. הפעילים מובילים בחשכת הליל את הניצולים בגניבת גבולות, בגשם ובשלג, דרך מעברי ההרים באלפים, סוחבים עלי גב זקנים וילדים.

לפעילותה של "הבריחה" שותפים חיילי הבריגדה היהודית ונהגי חיל התובלה. הם מספקים כלי רכב צבאיים להסעת הפליטים ומפעילים תוכניות הכשרה במחנות העקורים. ארגון הג'וינט של יהודי ארה"ב תורם רבות בסיוע כספי.

הילדים בנתיבי "הבריחה"

השואה מותירה אלפי ילדים יתומים ללא קרוב ומודע. ילדים שעברו שנים של סבל נורא, איבדו את הוריהם וחיו בפחד מתמיד, תוך התמודדות עם בדידות ורעב, קור ומחלות. עם סיום המלחמה אין להם לאן לחזור, אין בית, אין משפחה.

הצלתם מחייבת פעולה מהירה ומתואמת. מאמצים רבים מושקעים באיתור ילדים יהודים שהוסתרו בתקופת המלחמה. הילדים נאספים ממנזרים, ממשפחות נוצריות וממחבואים אחרים ברחבי אירופה אל בתי הילדים של "הבריחה".

בבתי הילדים מטפלים בהם מבחינה פיסית ומבחינה רגשית-נפשית כאחת. מספקים טיפול רפואי, מזון, כסות ומחסה, מקנים הרגלי התנהגות, משלימים לימודים שנזנחו במשך שנים ומתמודדים עם פחדים וכעסים, חוסר אמון ואי ודאות.

וביער קק"ל הזה, כמו גם ביערות קק"ל האחרים, מבצבצות גם פינות הנצחה שאינן קשורות דווקא עם "הבריחה".

חורש לזכר רס"ן מאיר זגדון מפקד פלנ"ט 769 (עורב)

פינה לזכרה של רוית כהן-מורן

חצי הדרך. הנה הגענו אל חניון "הצומת". מכאן שבים אל המכונית הממתינה לכם.ן בחניון ממנו התחלתם.ן את המסע.  אתם.ן תבחרו את הדרך. בין אם מדובר בהליכה על הכביש ובין אם מדובר על הליכה בשביל ישראל. אל תשכחו לגשת אל הנקודה ה-4. שהיא בצמידות לכביש דווקא…

מחנות העקורים

באין דרכים פתוחות ממזרח אירופה אל נמלי הים התיכון, מוצאת "הבריחה" את הדרך למחנות עקורים הממוקמים בגרמניה ובאוסטריה בחסות אונר"א. מצבם של הניצולים קשה: מחסור במזון ובביגוד, מחלות, בדידות ושכול.

בעזרת אנשי הבריחה מקימים הניצולים במחנות הנהגה משלהם ומתארגנים לחיים מסודרים ככל הניתן. השהות במחנות מתארכת. התנאים קשים, הצפיפות רבה, אי הוודאות גדולה. הבריטים לא מאפשרים לניצולים כניסה לארץ ישראל וארצות אחרות לא רוצות לקלוט אותם.

פעילותה של תנועת "הבריחה" החישה את קבלת ההחלטה של עצרת האו"ם בכ"ט בנובמבר 1947 על הקמת המדינה, ומילאה תפקיד מדיני חשוב במאבקו של העם היהודי על מדינתו.

 

זהו-זה. אתם.ן אמורים.ות לקבל עודף משעתיים… אגב, יש הרואים בשביל דימוי לדרכים בהן הועברו העולים/פליטים מרגע נחיתתם בחוף ארצנו, ע"י חברי הפלמ"ח וההגנה, אל מקומות המסתור בקיבוצים הסמוכים. לא בכדי משקיף האתר על מחנה המעפילים…

צילומים: משה הרפז (12.12.21).

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: