ביקור באתר הנצחה לחללי חט' 500 ביער המגינים

כשעת נסיעה מפרידה בין מקום מגורינו לבין יער המגינים. יותר מדויק היה לכתוב מגנים אך אנו נכבד את השילוט. היער הוא "יער נטע אדם" (ראו להגדרתו בתמ"א 22). במזרח היישוב כרמי יוסף. שם הותרנו את המכונית והלכנו אל היער. כשמו כן הוא: מרובה אתרי הנצחה למגנים שנפלו – לבודדים, זוגות, שלישיות, רביעיות כמו גם ליחידות שלמות. אתר הנצחה יכול שיהיה סלע, שלט, חורשה או אנדרטה. גם וגם – זאת בהחלט אפשרות.

הגענו אל אתר ההנצחה של חט' 500. על-מנת לחסוך לקוראות ולקוראים אי-אלו מס' פעולות על-גבי לוח המקשים, שאבתי מתוך "ויקיפדיה" את המידע הרלוונטי והתמציתי. הקורא המתעניין יוכל, כמובן, להרחיב בנושא באופן עצמוני. ובהמשך יש גם קישור…

חט' 500 הוקמה בשנת 1972 בבסיס "צאלים". החט' השתתפה במלחמות "יום הכיפורים" ו"של"ג" (לבנון ה-1) ובמבצע "חומת מגן". ב-2003 פורקה היחידה. במשך שנות פעילותה נפלו 131 מאנשיה. שמות כל חללי החטיבה הונצחו גם בחדר זיכרון בבסיס "צאלים".

אתר ההנצחה הוקם ביער המגנים ביזמת יוצאי החטיבה בשנת 2004, לאחר פירוקה. באנדרטה מונצחים 111 נופלים מהיחידות הבאות: מפקדת החטיבה, גד' טנקים 430, גד' טנקים 433, גד' טנקים 195, גד' חי"ר 932 (במסגרת מלחמת של"ג) וגד' חה"ן 601 (במסגרת מלחמת של"ג).

האנדרטה ממוקמת במעין קרחת יער, שבה נשתמרה הקרקע הטבעית האופיינית לאזור זה. שלט הניצב בכביש הסלול החוצה את היער מפנה את הנוסע אל האנדרטה (אך ללא ציון מהותה של האנדרטה שהיא אתר הנצחה ל… וישנן, כאמור, הרבה אנדרטאות ביער זה).

שתי גדרות אבן נמוכות (חל) מוליכות אל שטח אתר ההנצחה לחט' 500. בסמוך להן ניצב שלט ועליו סמל (תג כתף) החטיבה. בשטח הפתוח הוצבו, בחצי מעגל, עשרה סלעים זקופים הנושאים לוחיות זיכרון בהם מצוין שמות החללים ומועדי נפילתם. הלוחיות על הסלעים מתייחסות לכלל חללי יחידות המשנה השונות של החטיבה, מהן אורגניות ומהן יחידות שסופחו אליה במסגרת מערכה מסוימת. לצערי אין ציון קרדיט למתכנן האנדרטה. או שמא פספסתי?

ומבט אחרון על המכלול:

צילומים: משה הרפז (22.12.2020). כל הזכויות שמורות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: