גינה קהילתית בקרקוב ב-1917

גינה קהילתית היא חזיון נפרץ בשכונות עירוניות במחוזותינו. אין זה מובן מאליו שהוקמו גינות קהילתיות, של יהודים, בגולה. שכן חל איסור על יהודים לרכוש קרקע ולעבדה. לכן הפכו למתווכים. בעיקר בין האיכר לבין היי"ש. חוכרים פונדק, בית מרזח, מסבאה וכו'. או גובים מיסים עבור הפריץ. לטוב ולרע.

השנה 1917. בעיתון המצפה, שזה עתה חידש את פעילותו, הופיעה ידיעה על גינה קהילתית בקרקוב. כבר בעמוד השני – דבר המצביע על חשיבות הנושא בעיני העורכים. המצפה – שבועון בעברית שנשא אופי ציוני-דתי ונחשב כביטאון לא-רשמי, של תנועת "המזרחי" בגליציה. העיתון נוסד ב-1904. במלחה"ע ה-1 פעל בקרקוב שבתחום הקיסרות האוסטרו-הונגרית. בתקופת המלחמה היו מספר הפסקות בפעילותו. בספטמבר 1917, לאחר הפסקה של כשנה ומחצה, חידש את הופעתו. בתקופה הנסקרת ערכו את העיתון שמעון מנחם לזר ושבח וואלקובסקי.

וזהו תוכן הידיעה (מקור: המצפה, 26.10.1917, עמ' 2):

אין זה מובן מאליו שהשלטונות אשרו את הקרקע וסיפקו תמיכה כלכלית. יען כי הימים ימי מלחמת העולם הראשונה שבאותה העת – אף לא אחד ידע להעריך מתי תסתיים, אם בכלל.

***

ואם תשאלו איך בכלל הגעתי לידיעה – אומר כי מכין אני מאמר בדבר הכיסוי העיתונאי של הצהרת בלפור. לפיכך השתקעתי בכיסא וקראתי את העיתונות הרלוונטית. ועמי שאלה: איך מצאה חן בעיניכם.ן העברית שלפני 100 ש'?

צילום: משה הרפז (הרצליה, אוקטובר 2020).

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: