אברהם מסרב להיות מלך פולין – סיפור של עגנון לחודש מרחשון תשפ"א

אברהם מסרב להיות מלך פולין – סיפור של עגנון לחודש מרחשון תשפ"א:

"בימים ההם אין מלך בפולין, כי המלך פופיל מת בעלות העכברים בארמונו ובחדר משכבו ועל מטתו ויאכלוהו וימת ואין יורש עצר. ויקבצו כל זקני פולין ויבואו קרושביצה לשים עליהם מלך. ויהי כי עברו ימים רבים ולא מצאו איש כלבבם ויאמרו, אשר יבוא מחר אל העיר בתחילה הוא ימלוך עלינו. ויעמידו שומרים בכל ארבע פינות העיר לאמור, כי יבוא מחר אל העיר בתחילה אשר לו המלוכה. המה עומדים בפינות העיר ואברהם הכפרי עולה במעלה העיר להתפלל עם העברים תפילת הבוקר. ויראו השומרים איש בא העירה ויתקעו בשופרות ויריעו לפניו יחי המלך. ויקחוהו ויריצוהו לבית הוועד ויעמידוהו לפני השרים וזקני המדינה ויגידו לו כי נבחר למלך עליהם. ויקראו לפניו יחי המלך.

וישתחו אברהם לפני בני פולין ויאמר, מי אנכי כי אבוא עד הלום ואנכי הולך להתפלל תפילת הבוקר, וימאן אברהם לשים כתר מלכות פולין בראשו ויאמר, שלחוני כי עלה השחר. ויאמרו, לא נשלחך כי מלוך תמלוך עלינו. וירא כי מתאמצים הם להמליך אותו עליהם ויאמר אליהם, שמעוני ותנו לי ימים שנים ואחשוב על דבר המלוכה ואתם אל ביתי אל תבואו בטרם אצא אליכם וקראתיכם. ויקם אברהם ויבוא אל הבית פנימה וישב שם חדר בחדר ימים שנים או שלושה. וירא העם כי בושש מלכם לצאת ויריעו וישמיעו קולם בחזקה.

ופיאסט איש אדמה נצב בראש המחנה וישא קולו ויקרא, שמעו אלי כל אנשי פולין, עד מתי תשם הארץ באין מלך עוצר בעם. ועתה אם אברהם בושש לבוא הנני והוציאהו אליכם. ויקח גרזן וינף על הבית אשר שם אברהם וישבור את הדלת. ויצא אברהם ויעמוד בפתח הבית ויאמר, לא אמלוך אני עליכם ולא ימלוך אחר עליכם. פיאסט ימלוך עליכם, בחרו בו, כי ראה כי לא תוכל ארצכם באין מלך ויהרוס אל הבית אשר צויתי לא יבוא איש. ועתה שימו כתר מלכות בראשו והמליכו אותו עליכם. וישמעו שרי פולין וימליכו את פיאסט ותהי המלוכה לפיאסט. ואברהם יצא מעם פני אלופי פולין וימהר אברהם וירץ אל בית התפילה. ויהי בבואו והמה מתפללים את תפילת הבוקר, עומדים באימה ואומרים ביראה אדון עולם אשר מלך בטרם כל יציר נברא."

מקור: ש"י עגנון (תשנ"ז), "משומרים לבוקר", בתוך: אלו ואלו, שוקן, עמ' 288-287.

ומה היה קורה אם לא היה אברהם מסרב והיה נאות לקבל עליו את המלוכה? יען פולניה = פה-לן-יה. לה' הפתרונים והפתרונות.

ראו עגנון לחודשים קודמים: אדרניסן, איר, סיון, תמוז, אב, אלול, תשרי

© כל הזכויות שמורות להוצאת שוקן. אנכי כאן, בפינתי, משמש כיונת דואר הפורשת לפניכם/ן איגרת. ואתם/ן – כנרות חג חנוכה – מתבקשים/ות שלא להשתמש בחומר שלפניכם/ן לשום דבר מסחרי מסוג כלשהו, פרט לקרוא וליהנות מן הסיפור.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: