מוריד הגשם – סיפור של עגנון לחודש תשרי תשפ"א

מוריד הגשם – סיפור של עגנון לחודש תשרי תשפ"א:

בתשרי מתפללים אנו את תפילת הגשם. מוריד הגשם. שירד המטר בעתו. וליתר דיוק – בשמיני עצרת. הנה מציתי אצל ש"י עגנון סיפור הקושר בין גשם, תפילה, אדמה ועת. בדיוק מה שהיה נחוץ לי. ראשית דבר – מביא אני פסוק או שניים מן המקרא: "אם-בחוקותי תלכו ואת מצוותי תשמרו ועשיתם אותם ונתתי גשמיכם בעתם ונתנה הארץ יבולה." (ויקרא כו, ד-ג).

פותח עגנון ומזכיר לנו את הפרשנות לתיבות לעיל ומשם הדרך אל הסיפור פקוחה לאורכה:

"ונתתי גשמכם בעתם ולא אמר גשמים להורות שהגשמים הם שלנו, וזה היה תפארת עוזנו שקבלו אותנו האומות לפי שהיינו יודעים להביא המים בעתם." (צרור המור פרשת בחוקותי).

"ואנשים מבני ישראל באו אל לשק מלך פולין לבקש מנוח לאחיהם בארצו כי ישבו באשכנז ולא מצאו מנוח. ולשק יושב בהיכל אליליו ויט אליהם חסד. ויען אותן לשק ויאמר, שבו לכם פה ימים אחדים והשיבותי אתכם דבר. וישבו עם לשק. ויבואו הכמרים אל המלך ויאמרו, מי האנשים האלה עמך? ויאמר לשק אל הכמרים, ישראל שלח אלי, הנה היינו לבז לגויים אשר מסביב, נשבה נא בארצך אך את אלקינו נעבוד, פקודת המלך נשמור, לא נטה ימין ושמאל עד ירחם ה' עמו וישיבם אל ארץ אבותם. ויאמרו הכמרים אל לשק, לא תתן אותם לבוא בגבוליך בלתי אם יביאו את הגשם בעתו, כי כח בהם להביא גשמים בתפילתם. ויקם לשק בבוקר השלישי ויאמר אל שלוחי בני ישראל, בזאת נאות לכם אם תביאו את הגשם בעתו. ויענו לה' הישועה. ויכרות להם ברית שלום ויתן להם חוקים טובים ומשפטים יהיו בהם. ויצאו מעט [צריך להיות "מעם"? – מ.ה] לשק וקיומים בידיהם. וישובו אל אחיהם ויספרו את כל הקורות אותם. ויאמרו ראינו את הארץ והנה היא טובה וגם יושב הארץ לבו שלם אתנו. את אמונת הגויים אשר מסביב לא ידעו ואת האלילים המה יראים. וגם יהודים ראינו שם. וזה אשר השיבנו המלך הנה ארצי לפניכם כטוב בעיניכם שבו, אך העתירו לה' כי יוריד את הגשם בעתו. ותשא כל העדה את קולה ויאמרו, ברוך ה' אלקי ישראל אשר נתן מנוחה לעמו ישראל. וישימו מבטחם בה' כי יעתר להם ונתן מטר על פני האדמה. ויצא ישראל למשפחותיהם ויבואו לחסות בצל מלכי פולין. וישב ישראל בטח, ברכה בקרב הארץ. ויעבדו את אלקי אבותיהם ויתן את מטר הארץ בעתו והארץ נתנה יבולה. על כן יזרעו הגויים את שדותיהם עד היום הזה סמוך לשמיני עצרת יום שישראל מתפללים תפילת גשם. מנהג אבותיהם בידיהם."

מקור: ש"י עגנון (תשנ"ז), "גשם", בתוך: אלו ואלו, שוקן, עמ' 289.

ראו לעגנון לחודשים: אדרניסן, איר, סיון, תמוז, אב, אלול

מי ייתן ותהא גם שנת תשפ"א ברוכה בגשמים כקודמתה.

© כל הזכויות שמורות להוצאת שוקן. אנכי כאן, בפינתי, משמש כיונת דואר הפורשת לפניכם/ן איגרת. ואתם/ן – כנרות חג חנוכה – מתבקשים/ות שלא להשתמש בחומר שלפניכם/ן לשום דבר מסחרי מסוג כלשהו, פרט לקרוא וליהנות מן הסיפור.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: