עגנון לחודש תמוז – על המשאב היקר מכל

ממשיכים, במלאת 50 ש' לפטירתו של עגנון, בפרויקט שנת עגנון. סיפור אחד אחת לחודש. תמוז הוא החודש ה-5 של פרויקט פרסום סיפורים.

והפעם עגנון לחודש תמוז – על המשאב היקר מכל הוא הזמן, ההולך ומתקדם ואינו נח אף לא לרגע. מעין היה הוא שולית הקוסם…:

אספר לכם דבר נאה שקראתי בספר אחד שאיני זוכר לא את שמו ולא את שם מחברו.

סיפר הגאון בעל חידושי הרי"ם זצ"ל, שר אחד היה לו סוס נאה, לא היה כמותו בכל הארץ. חיבב אותו השר מכל הסוסים והיה יקר בעיניו מאוד מאוד. חשב בדעתו, סוס שכזה אין כבודו שידור באורווה ככל הסוסים, אלא אבנה לו בית ואעשה דירה נאה. בנה לו בית אבנים והעמיד עליו שומר.

על משכבו בלילה שכב לו השר והגה בסוסו. אמר לעצמו, השומר אינו אלא אדם ועשוי אדם לנמנם, שמא ינמנם השומר ויבוא גנב ויגנוב את הסוס. חרד חרדה גדולה וקפץ ממטתו ובא אצל השומר. מצאו ער. אמר לו רואה אני ששומר נאמן אתה ואתה שומר יפה יפה, אלא כדי שלא תנמנם קח במחשבתך מחשבה אחת והרהר בה, מתוך כך יעבור הזמן ולא תבוא לידי שינה.

אחר שעה חזר וירד השר ממטתו והלך אצל השומר. מצאו ער. אמר לו, היאך עלה בכחך להתגבר על השינה. אמר לו, עשיתי כדברי השר ולקחתי לי מחשבה אחת ואני מהרהר וחושב. אמר לו, מהי המחשבה שאתה חושב? אמר לו, מהרהר אני שתוקעים יתד בעץ להיכן נעלם העץ שנטלה לה היתד. אמר השר, מחשבה גדולה אתה חושב, חשוב בה, חשוב בה. אחר שעה אמר השר, יקר מכל יקר הוא הבוס והגנבים מרובים. אלך ואראה אם לא נרדם השומר. קפץ ממטתו והלך אצל השומר. מצאו ער. שאל אותו, היאך עלה בידך להתגבר על השינה? אמר לו, על ידי שאני מהרהר וחושב אני ער. אמר לו, במה אתה מהרהר? אמר לו, מהרהר אני עיגול זה שאנו אוכלים, חללו של העיגול להיכן נעלם. אמר לו השר, יפה יפה דובש"י דובש"י, ברדו"ז דובש"י, מחשבה גדולה ועמוקה אתה חושב. חשוב בה, חשוב בה.

קרוב לסוף לילה חשב השר, עכשיו ודאי השומר כבר עייף, אלך ואראה אם לא נתנמנם. קפץ ממטתו בחרדה והלך אצל השומר. מצאו עומד לפני פתח ביתו של הסוס. אמר לו, עכשיו במה אתה מהרהר? אמר לו, מהרהר אני בית זה בית אבנים הוא, ולבית אבנים זה דלת ברזל והדלת נעולה במנעול חזק, ואני עומד על משמרתי ושומר בעינים פקוחות על הסוס, והרי אני מהרהר, מהיכן נכנס הגנב והיאך גנב את הסוס.

מקור: ש"י עגנון (תש"ס), מעצמי אל עצמי. שוקן, עמ' 84. © כל הזכויות שמורות להוצאת שוקן. אני כאן משמש כיונת דואר אישית הפורסת לפניכם איגרת מן הכותב. ואתם/ן – כבנרות חג החנוכה – מתבקשים/ן שלא להשתמש בחומר לשום דבר מסחרי פרט לקרוא וליהנות מן הסיפור.

קישורים לפרסומים קודמים בעניין שנת עגנון: לחודש אדר. לחודש ניסן. לחודש איר. לחודש סיון.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: