עולם חדש מופלא

ברשותכם – העתקתי למחברתי מספר קטעים קצרים ובהם מספר לא-רב של שורות, המוגש לנו ישירות מן העתיד, וכפי שסופר לנו כבר לפני כ-90 ש'. ייתכן שחלק מן הקוראים והקוראות, בפרט עולי/רכי השנים, לא (או טרם) נחשפו לספר. נו-טוב, הוא, הסיפור אינו נגיש כל-כך בפייס ו/או באינסטוש ו/או בטוויטר. אז בדיוק לשם כך אני קיים:

"תהליך בוקנובסקי," חזר ואמר המנהל. והחניכים הדגישו את המלים בפינקסיהם הקטנים.

ביצה אחת, עובר אחד, בוגר אחד – זו הנורמה. אבל ביצית בוקנובסקי תוציא ניצנים, הרבה. תתפצל. היא תוציא משמונה עד תשעים וששה ניצנים, וכל ניצן כזה יתפתח לעובר מושלם, וכל עובר יהיה לבוגר בגודל מלא. כך גדלים תשעים וששה יצירי-אנוש במקום שבו גדל בעבר יציר-אנוש אחד ויחיד. הרי לכם קדמה.

"בעיקרו של דבר," הוסיף המד"ה [מנהל דגירה והתניה – מ.ה], "תהליך הבוקנוסקיפקציה אינו אלא סדרה של בלימת התפתחות. אנו בולמים את הגידול הנורמאלי, ולמרבה הפלא הביצית מגיבה בניצנים."

מגיבה בניצנים. העפרונות לא ידעו מרגוע.

"תריסרים," חזר המנהל ואמר ונופף בזרועותיו כמעניק להם מקרן-השפע. "תריסרים."

אך טיפשוטו של אחד החניכים דחקה בו לשאול איזה יתרון יש בזה.

"בחורי הטוב," עט עליו המנהל. "אינך מסוגל להבין? אינך מסוגל להבין?" הוא הניף ידו אל על; ארשת פניו לבשה רצינות. "תהליך בוקנובסקי הוא אחד הכלים העקריים לשימור היציבות החברתית!"

כלים עקריים לשימור היציבות החברתית.

גברים ונשים תקניים סדורים במערכות אחידות. בית-חרושת קטן מאויש כולו במוצריה של ביצית-בוקנובסקי אחת ויחידה.

"תשעים וששה תאומים זהים מפעילים תשעים ושש מכונות זהות!" קולו כמעט שהרטיט מרוב התלהבות. "רק כך אנו יודעים באמת היכן אנו עומדים. בפעם הראשונה בהיסטוריה." הוא השמיע את הסיסמה הכלל-עולמית. "קהילתיות, זהות, יציבות." מלים גדולות. "אילו רק יכולנו לערוך בוקנוסקיפיקציה אינסופית, היתה הבעיה כולה מגיעה לכלל פתרון."

פתרון על-ידי ילדי גמא תקניים, ילדי דלתא זהים-בכול, ילדי אפסילון אחידים. מיליוני תאומים זהים. עקרון הייצור ההמוני מיושם סוף-סוף בביולוגיה.

"אבל, לצערנו," הניד המנהל בראשו, "אין אנו יכולים לערוך בוקנובסקיפיקציה אינסופית."

נראה כי תשעים וששה הם קצה גבול היכולת; שבעים ושניים נחשבים לתוצאה ממוצעת טובה.

היה זה מפעל קטן לייצור מערכות-תאורה למסוקים. חברת-בת של הקורפורציה לייצור ציוד חשמלי. הם זכו לקבלת-פנים על הגג (מכתב-ההמלצה מאת המפקח הכלל-עולמי חולל נפלאות) על-ידי הטכנאי הראשי ומנהל כוח-אדם. עתה ירדו לתוך המפעל.

"כל תהליך ייצור," הסביר מנהל כוח-אדם תוך כדי הליכה, "מבוצע, במידת-האפשר, על-ידי קבוצת בוקנובסקי אחת ויחידה."

ואכן, שמונים ושלושה כושים פחוסי-גולגולת מסוג דלתא עסקו בריקוע מתכות. חמישים ושש מכונות מלחציים הופעלו על-ידי חמישים וששה פועלי גמא אדמוניים בעלי חוטם נשרי. מאה ושבעה אפסילונים ממוצא סנגאלי, שעברו התניה נאותה לקיום בתנאי חום, איישו את בית-היציקה. שלושים ושלוש נקבות דלתא, כולן מוארכות-גולגולת, צהובות שיער, בעלות אגן-ירכיים צר, וכולן בגובה 1.69 מטר עם הפרש מרבי של 20 מילימטר, עבדו ליד מחרטות-הברגים. באולם-ההרכבה הורכבו גנראטורים קטנים על-ידי שתי קבוצות של גמדים מסוג גמא-פלוס. שני שולחנות-ההרכבה הארוכים התמשכו זה מול זה; ביניהם זחל הסרט הנע עם חלקי-החילוף השונים; ארבעים ושבעה קדקודים בלונדיניים ניבטו מול ארבעים ושבעה קדקודים חומי-שיער. ארבעים ושבעה חוטמים פחוסים היו ערוכים בשורה כנגד ארבעים ושבעה חוטמים מעוקלים; ארבעים ושבעה סנטרים מעוגלים נערכו כנגד ארבעים ושבעה סנטרים מזדקרים. המכשירים המוגמרים נבדקו על-ידי שמונה-עשרה בחורות ערמוניות מתולתלות במדי גמא ירוקים, נארזו בתיבות על-ידי שלושים וארבעה פועלים קצרי-רגליים ואיטרי יד ימינם מסוג דלתא-מינוס והועמסו על המשאיות הממתינות בסך על-ידי ששים ושלושה טיפוסים מנומשים, בעלי שער-פשתן – אפסילונים מפגרים-למחצה.

"איזה עולם חדש, מופלא…" בשל תעלול של זיכרונו, מצא עצמו הפרא חוזר וממלמל מלים אלו של מיראנדה. "איזה עולם חדש, מופלא, שאנשים כאלה יש בו."

"והיה סמוך ובטוח," סיכם מנהל אגף כוח-אדם, בצאתם מאולמי המפעל, "כמעט שאין אנו נתקלים בבעיות עם עובדינו. תמיד מוצאים אנו…"

אך לפתע נטש הפרא את חברת מלוויו והחל מקיא את נשמתו מאחורי שיח דפנה. כאילו הקרקע מתחת לרגליו היא כמסוק שנקלע לכיס-אוויר.

"אבל כמה מועיל! אני רואה שקבוצות בוקנובסקי שלנו אינן מוצאות חן בעיניך; אך, האמן לי, הן מהוות את היסוד שעליו מושתת כל השאר. הן הגירוסקופ המייצב את חללית המדינה במסלולה. למען לא תסטה ימין ושמאל." הקול העמוק הרטיט וחשמל; היד המונפת רימזה על החלל האינסופי ועל תנופתה של מכונה שאין לעמוד בפניה. אמנות-הנאום של מוסטפא מונד היתה בעלת תעצומות כמעט סינתטיות.

"לפלא בעיני," אמר הפרא. "מדוע הבאתם אותם לעולם מלכתחילה – הלוא אתם יכולים להפיק מן הבקבוקים הללו כל אשר תרצו. אם אתם כבר הולכים בדרך זו, מדוע לא תגרמו לכך שכל הנולדים יהיו ברמה של אלפא-פלוס-פלוס?"

מוסטפא מונד צחק. "משום שאין לנו שום חשק שישחטו אותנו."

מקור: אלדוס האקסלי (1985; במקור נכתב ב-1932), עולם חדש, מופלא, מאנגלית: מאיר ויזילטר, זמורה ביתן.

שאלות: כמה מכילה קבוצת בוקנובסקי אחת ויחידה? מה סוגו של מנהל כוח-אדם? וה"פרא", מהו או מיהו? קדימה לעבודה במלאכת התשובה.

ולענייננו: עזבו את הגזענות החבויה בכל עולם ובו קיימת היררכיה מסוג כלשהו. מדרג אנושי. עזבו הכול. לכו אל העתיד. אל שמסתמן כצפוי לנו. אל הבינה המלאכותית, המכונות האוטונומיות ועוד. לנו נותר רק לשמוח שלא הגענו אל עולם שכזה. אשריכם ואתם/ן נמנים/ות על דגם אנושי מסוג אלפא או…

רשימה זאת היא פרטית, אינה מסחרית, ללא כוונת רווח או עסק, ואין לערוך בטקסט אשר יגעתי להקלידו, אות אחר אות, במו ידיי, שימוש כלשהו פרט לקריאה… ולחשוב ולהרהר מה מחכה לנו מעבר לפינה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: