ניו זילנד 1 – מעין הקדמה

הנה מתחילה ומתגלגלת, מבשילה לאטה, סדרת רשימות מקצה העולם. כמעט. רק 11 ש' הבדל בין השעונים. השעון כאן והשעון ששם. אט-אט בגרה בנו ההחלטה. אנו – מחבר השורות ואשת חיקו. נוסעים למסע אל חצי הכדור הדרומי. לניו זילנד. ויהי ערב ויהי בוקר וניגשנו למלאכת הקמבוץ. מוצע להיערך מוקדם ככול הניתן. ראשית דבר לשים יד על כרטיסי הטיסה. מכאן לשם ובחזרה. יש מגוון של אפשרויות, במחירים שונים. אין טיסה ישירה. נדרש אפוא למזער את אורכן של חניות הביניים. אחר כך מכינים רשימה של מה שרוצים לראות. נוקטים כמובן בגישה המרחיבה. מעמיסים ככל שניתן. ואחר-כך מגיע שלב הניפוי. יען כי הזמן הוא משאב מוגבל. הרי לא נוכל להקיף את הכול. ומה זה בכלל הכול? אין אנו תרמילאים. אולי בגלגול הבא. לכן קיצוץ ברשימת היעדים. ללא חמלה. אין אנו יודעים מה היה קורה אם במקום לקצץ את פלוני היינו מקצצים את אלמוני. ועכשיו, לאחר סגירת רשימת היעדים שנבחרו, צריך לשים גם יד על כרטיסים נוספים. בעיקר לכלי שייט שקיבולתם סופית. ספציפית אלה המביאות את התייר אל השמורה הנכספת. שכן יש הבדל בין שייט בפיורד בספינה ובה שלוש מאות איש ואישה לבין שייט בספינונת המכילה 30 מקומות בלבד אל שמורת אבל טסמן או לסירה של 12 איש/ה שתוביל אתכם אל מערת התולעים הזוהרות. כל הקודם זוכה. עכשיו ניתן לגשת למלאכת תפירת הקצוות הפרומים לכלל תמונה קוהרנטית.

זהו זה. די מתיש ובכול זאת נסתיימו ההכנות. התחלנו לרקוח את המרקחת בתחילת אפריל. באמצע נובמבר ארזנו הפקלאות ויצאנו אל הדרך. נדרשים לטיסה הרבה כוחות סו"ס. סבלנות וסובלנות. 22 ש' טיסה נטו. לא כולל המתנה לפני טיסה, זמן שהייה כנוסעים במעבר, וזמן פריקה עד שאתה עובר את אחרון הפקידים ביעד. פקיד ההגירה, המכס, הרשות החקלאית, צילומים וכו'. ברוך השם – לא חסרה עבודה למקומיים… אבל, מצאנו את עצמנו ב-9 בבוקר, מחוץ לשדה התעופה. מונית וקדימה אל העיר הראשה של המדינה שאינה הבירה. לפנינו יום שלם. וגדוש…

רק ב-1840 "התלבשה" הממלכה המאוחדת (U.K) על צמד האיים הגדולים ועל עוד כמה פעוטים וספחה אותם כמושבת כתר. אם תרצו לעמוד על ההבדל (שלעתים דק הוא) בין אנגליה, בריטניה, בריטניה הגדולה והממלכה המאוחדת – אתם מוזנים ללחוץ על הקישור הבא. עד עצם היום הזה אליזבט השנייה היא מלכת ניו זילנד. ויש מושל מטעמה. וכמובן שניו זילנד היא מדינה סוברנית, דמוקרטיה שבראשה עומד ראש ממשלה. והפעם זאת ראשת הממשלה. עם התינוק החדש… קצת מורכב אך לא נורא. רק תזכרו בדגל ותבינו את הסיטואציה המדינית.

סדרת הרשימות שתפורסמנה בהמשך, וקצבן/תדירות טרם הוחלטו, אך הן בהחלט תיראנה אור, אינן בגדר "מדריך למטייל" ואינן מתיימרות לשרת או לשמש כתחליף. ממש לא. גם לא ממש. אין קיצורי דרך. אלה הן רשימותיו והתרשמויותיו של מי שרשם את רשמיו. סובייקטיביות לחלוטין. לא, אלא תמצאו כאן המלצות ליעדים כאלה או אחרים או הסבר מדוע ולמה נבחר אתר זה או אחר. עצם היות רשימה אודות יעד פלוני או אתר אלמוני כבר טומן בחובו דרשני.

מצאנו שניו זילנד היא ארץ/מדינה בהתהוות. כוחות הטבע, בעלי אופי געשי רועש וזועם, טרם סיימו את מלאכתם. ועוד נכונו להם ימי עבודה. שכן ניו זילנד שוכנת על טבעת האש המקיפה את האוקיינוס השקט של העולם קורא לו הפסיפי. אף החברה האנושית מצויה בהתהוות. גלי מהגרים מארצות שונות ומשונות הניחו רבדים בזה אחר זה. יש כאן ייצוג מכובד של רוב ילידי העולם. וטרחו להגיע לכאן פולינזים, אנגלים, וולשים, סקוטים, אירים, נורדים, סקנדינביים, סינים, מלזים, וייטנאמיים, הודים, פקיסטנים ויסלחו לי אלה שלא מניתי. הכול צעיר. אפילו ההיסטוריה של המתיישבים, המהגרים הראשונים שמצאו ארץ לא-נושבת שלא ידעה אדם, קצרה יחסית. רק מספר זעום של מאות שנים. במשולש ניו זילנד – איי הוואי – אי הפסחא, זאת הייתה הקולוניה האחרונה אותה יישבו שבטים ממוצא פולינזי הקרואים כאן מאורים. פה אין שופטים אדם לפי מוצא או דת או לפי מפתח כלשהו. לכאורה ללא גאווה ודעה קדומה. הכול נראה, במבט חיצוני ושטוח, יפה ומרנין עיניים. זוגות מעורבים (שלא נדבר על הצאצאים המשגעים…). צבעים. ריחות. שפות. מאכלים… ואולם, נציין כי לאחר שהות מסוימת, ולאחר גרוד שכבות, אתה מבחין באליטה האשכנזית, הלבנה, בעלי האחוזות וההון. ואתה גם רואה מי נמצא בתחתית הסולם החברתי. לא נפרט. תיסעו ותראו מי שוטף כלים ומנקה אחריכם…

היריעה קצרה היא ואין מקום לדווח על הכול, ולכן מטבע הדברים, נציג כאן רק מספר מקומות מתוך פרספקטיבה אישית. וזהו. שער הכניסה למדינה, עבור אלה הבאים ממרחקים, הוא העיר הראשה. אוקלנד. אלה הבאים מיעדים קרובים יחסית, עד 3 ש' טיסה, יכולים לנחות ולהמריא משדות תעופה נוספים הפזורים בשני האיים – הדרומי והצפוני. באוקלנד לקחנו את המכונית השכורה והפלגנו לדרכנו. כאן נוהגים בצד הלא-נכון. מבחינתנו המנטלית… לא. אין צורך לחשוש מנהיגה בצד שמאל כאשר ההגה מימין. Keep Left רשום על לוח השעונים, על ההגה, ובכול מקום. ואתם – תנהגו אחר המקומיים. ראו מה הם עושים וכך תעשו. נכון, עליכם להיות מחודדים כל העת. ראו זאת כאתגר ואתכם כמאותגרים…

אל תתרשמו מן השעות שגוגל חישב. קחו לתשומת לבכם רק את הקילומטרים. לפחות אין משתמשים כאן במילין וביארדים…

ירדנו מן הצפון אל הדרום. מן האי הצפוני עד כמעט רצפת האי הדרומי. ומשם – בטיסה אל העיר הראשה והביתה. ההמלצה המשמעותית שיש באמתחתי – תשדלו לבקר בשלהי עונת התיירות. כבישים צרים, לעתים קטעים חד-מסלוליים במעבר גשרים על פני מים סוערים (תמתין ותן זכות קדימה כנדרש בשלט [ואין רמזור מווסת]), מקומות חנייה מוגבלים בחלק גדול מן המקומות המתויירים. בקיצור – מאבק על משאבים. כל זאת הביאו אותנו להמלצה הנ"ל.

ועוד המלצה יש לנו באמתחתנו. ליהנות. פשוט ליהנות. לברך על כל יום נטול גשם ועל כל יום בו שמש זורח. לזרום בשבילים שבחיק הטבע, להיקסם מן המפלים והקרחונים. ליהנות כבר אמרנו? לנו לא היו תלונות למזג האוויר. ד"ש למקומיים מאתנו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: