אנדרטת חטיבת "אגרוף ורומח"

האנדרטה ממוקמת במפגש כביש 444 עם הדרך המוליכה אל המזרח. אל בית אריה ועוד ישובים באדמות המריבה. קצת דרומה מן העיר אלעד וממוזוליאום מזור. דרך רבין רובצת מתחתיה. הנוסע בדרך הזו, מדרום לצפון, בעברו מתחת לגשר של כביש 444, יכול לזקוף ראש, מיד לאחר מעבר הגשר, ואולי יראה את האגרוף או את הרומח. מי שחפץ בכך יוכל לבקר ביעד בנוסעו בכביש 444 לכיוון דרום מאלעד. בכיוון השני אין אפשרות מעבר. מעקה בטיחות חוצץ בין לבין…

IMG_3419

חטיבת "אגרוף ורומח" הוקמה ב-1952. ז"א פספסה את מלחמת הקוממיות. מפקדה הראשון היה אל"מ יצחק פונדק. ההוא מחטיבת גבעתי, הזכור במיוחד מן הקרב על ניצנים. הרכב החטיבה הראשוני: גד' טנקים שרמן מעודפי מלחמת העולם השנייה, גד' טנקים 13-AMX שקיבלנו מן הצרפתים וגד' חי"ר שאמור היה להתנייע על זחל"מים (אם הצליחו להניע אותם…).

IMG_3420

מלחמת 1956 – "מבצע קדש" – מוצאת את אל"מ חיים בר לב, לימים הרמטכ"ל, מפקד החטיבה שנלחמה בציר רפיח – אל-עריש – קנטרה. החטיבה, בנוסף ל-3 הגדודים הראשוניים, התחזקה בגד' חי"ר נוסף שהתנייע במשאיות.

מפקדה של החטיבה במלחמת ששת הימים היה אל"מ מנחם (מן) אבירם. הכוח העיקרי של החטיבה שובץ ב"אוגדת הפלדה" בפיקוד טליק (אלוף ישראל טל [אז האוגדונרים היו אלופים. לאחר יום הכיפורים והמצאת דרגת תא"ל הפכו האוגדונרים לתא"לים]). ושוב פגשה החטיבה נוף מוכר: צומת רפיח, אל-עריש. מכאן תפנית לכיוון ג'בל ליבני ואל שדה התעופה ומחנות ביר גפגפה. כוחות אחרים של החטיבה צוותו אל חטיבתו של אל"מ מוטה גור, לימים הרמטכ"ל (כיבוש ירושלים) ואל "כוח גרנית" בפיקוד אל"מ ישראל גרנית (ציר אל-עריש – קנטרה). כ-40 מלוחמי החטיבה נהרגו בקרבות הללו.

במבצע כרמה (מרס 1968) ביצעה פל' טנקי שרמן (שעדיין פעלו), שהוכפפה לגד' צנחנים, התקפת הטעיה באזור גשר דמיה. בקרב נהרג מ"פ הטנקים ולוחם נוסף.

בקרבות ההתשה, 1970-1968, ועד מלחמת יום הכיפורים 1973, שירתו כוחות החטיבה בקווי החזית בתעלת סואץ ובעמק הירדן.

IMG_3428

IMG_3430

IMG_3431

מלחמת יום הכיפורים באה בהפתעה. למדתי אז בטכניון, סיימתי שנה ראשונה. והנה – מלחמה. למרות שבקיץ ערכנו ריענון וקצין המערך של הפיקוד לא חזה שחורות. וירדתי מחיפה אל תל-אביב ועליתי על האוטובוס שנסע אל חזית הדרום. אל מקבץ מחנות רפיח. התייצבתי בחמ"ל שכן אני הייתי קצין הפענוח של החטיבה. המח"ט – אל"מ רם צבי.

על שרשרות (הטנקים והזחל"מים) הגענו אל בלוזה והתארגנו לבלימה. לקחו לנו 2 גדודים. נתנו במקומם כוחות אחרים. את גד' החרמ"ש שלקחו מאתנו פרסו להגנה סביב מפקדת האוגדה שעליה פיקד ברן (אלוף אברהם אדן). פרצנו את הציר אל מוצב "בודפשט". החבר'ה על הקרקע. כוח "יורם". אני מעל, במטוס הסיור, שהוקצה לכך ע"י האוגדונר, תר אחר המצרים האורבים. חברנו אל מוטי אשכנזי.

משם חצינו את התעלה והתמקמנו על גבעות ג'ניפה (שהשקיפו על הק"מ ה-101) לבלימה. חלק מן החטיבה המשיך דרומה והשתתף בכיבוש העיר סואץ. בהמשך ירדנו אל ראס סודר. לשמור על הארמיה המצרית השלישית לבל תחמוק מן המצור. רק לאחר 5 חודשים מיום הכיפורים השתחררנו במתקן צאלים.

במלחמת לבנון הראשונה, 1982, השתתפה החטיבה, בפיקוד אל"מ ירמי אולמרט (אח של…) בקרבות בבירות (בה נפצע המח"ט) ובעלי. לאחר מכן – תפיסת קו אל מול הסורים בבקעת הלבנון.

ב-1991 השתתפו כוחות מן החטיבה בפעולות כנגד האינתיפאדה הראשונה.

ב-2002 השתתפו כוחות מן החטיבה בפעולות כנגד האינתיפאדה השנייה במסגרת מבצע חומת מגן.

עד סוף 2002 איבדה החטיבה 140 לוחמים שנפלו בקרבות השונים.

IMG_3429

צילומים: משה הרפז (25.8.2015). כל הזכויות שמורות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: