מבצר אירופה 18 – קליניגרד

הנה הגענו אל הרוסים. סיפורה של מובלעת קלינינגראד שונה. הים הבלטי הפך לאגם פנימי במרחב האיחוד האירופי. לרוסיה נשקפים שני חלונות אל אגם זה: סנט פטרבורג וקלינינגרד. באופן אירוני, חלונות אלה של רוסיה סגורים יותר מאשר היו לפני כ-300 שנה, עת נבנתה סנט-פטרבורג שהפכה ללנינגרד וחזרה אל שמה המקורי. כאמור, קלינינגרד היא מובלעת רוסית, הכלואה בין ליטא, פולין והים הבלטי וללא קשר יבשתי עם "רוסיה הגדולה" (קיימים קשר אווירי וימי). לפיכך תופשת קליניגרד מקום מרכזי ביחסים המורכבים שבין רוסיה לאיחוד האירופי.

חבל ארץ זה התמסד לראשונה, ב-1255, על-ידי מסדר אבירים טבטונים שנמנו על צאצאי שבטים גרמניים שהקים את העיר קניסבורג. התושבים המקורים של האזור היו פרוסים, שבט ששפתו דמתה לשפות הבלטיות האחרות – ליטאית ולטבית. עד מהרה נטמעו  הפרוסים בגרמנים. אך בעוד שהשפה נשתכחה והתרבות הייחודית אבדה, החלו הגרמנים לקרוא לעצמם פרוסים.

קיצור היסטורית המקום: קניגסבורג השתייכה במאות ה-14 ועד המאה ה-16 לברית ערי המסחר – "ברית האנזה" – שהייתה בשליטה מסחרית של הגרמנים והשתרעה לחופי אירופה מנובוגרד שברוסיה ועד הולנד ואנגליה. במאה ה-15 עבר האזור לידי האיחוד הפולני-ליטאי אך הגרמנים שבו והשתלטו על החבל במאה ה-17. ב-1701 הפכה פרוסיה לממלכה בלתי תלויה וקניסבורג לבירתה. במלחמת שבע השנים (1756 – 1763) נכבש האזור – שנקרא אז פרוסיה המזרחית – על-ידי רוסיה הצארית. עם חלוקת פולין ב-1772 אוחדה פרוסיה לכלל של ישות מדינית. בסיום מלחמת העולם הראשונה נותרה פרוסיה המזרחית מובלעת גרמנית באדמות פולין עובדה שהכבידה על תושבי החבל הגרמניים.

לאחר מלחמת העולם השנייה התעקש יוסף סטלין להעניש את גרמניה וסיפח את האזור לברית המועצות, במסגרת עיצובם מחדש של גבולות גרמניה ופולין (טיעונו השני של סטלין לסיפוח היה שתושבי המקום המקורים היו שבט סלאבי). ב-1946 הורה סטלין על גירוש התושבים הגרמניים והסבת שם העיר לקלינינגרד על שמו של מיכאיל קלינין, מבכירי הבולשביקים. 140 אלף גרמנים הוחלפו ברוסים, אוקראינים ובלרוסים. השלטון הקומוניסטי החליף שמות של ערים נוספות במובלעת.

עם קריסת ברית-המועצות והיציאה לדרך עצמאית של המדינות הבלטיות נותק האזור מ"רוסיה הגדולה" וכיום זהו מחוז אוטונומי במסגרת הפדרציה הרוסית. צירוף פולין וליטא למדינות האיחוד והצורך העצים והחריף את הרגשת הניכור והניתוק. הצורך באשרות כניסה ומעבר למדינות האיחוד מקשים על קיום קשרים סדירים בין המחוז למדינת האם ולמדינות השכנות.

והתושבים? כשאלתו של המלט: להיות או להיות? הללו חלוקים בדעתם ועדין חצויים בין מזרח למערב, בין אירופה ל"אימא רוסיה". יש הסוברים כי המקום קרוב יותר לאירופה מאשר לרוסיה, הן במיקומו והן באופיו, וחותרים להפיכת הטריטוריה ממחוז לרפובליקה אוטונומית במסגרת רוסיה הפדרטיבית, מעמד שיקנה לקלינינגרד אפשרויות להגיע לאיזון כלכלי עם חוקי המכס והמיסים של האיחוד, ואפילו, בעתיד, להפוך למדינה הבלטית הרביעית ולהחיל את האירו כמטבע הרשמי. ההצעה להחליף את שם העיר מקלינינגרד לקלינינברג היא צעד ראשון בכיוון.

חגיגות יום השנה ה- 750, שנערכו ב-2005 ואורגנו על-ידי מוסקבה, נועדו לבסס את האחיזה הרוסית במובלעת. אך חגיגות אלו נשאו, בחלקן, אופי אמביוולנטי. שם האוניברסיטה המקומית, אוניברסיטת קלינינגרד, הוסב ל"אוניברסיטת עמנואל קנט" על שם הפילוסוף הגרמני הנודע שהיה תושב קניגסבורג והנשיא הרוסי ולדימיר פוטין והקנצלר הגרמני שרדר הניחו יחדיו זרים על קברו של הפילוסוף הגרמני.

אתגר ביצועי: כיצד ניתן לממש את מדיניות הגבול הנגזרת מהסכם שנגן (הסכם זה יובהר בפרק נפרד בהמשך סדרת המאמרים בנושא "מבצר אירופה") כך שלא תיווצר "חומת ברלין החדשה"? אחד הפתרונות המוצעים הינו מעבר ישיר ברכבת מהירה, ללא עצירת ביניים וללא חנייה, של אזרחים וסחורות מקלינינגרד למוסקבה/סנט-פטרבורג דרך מינסק (בלרוס) ווילנה (ליטא), ללא צורך בקבלת ויזה מהאיחוד האירופי. הרעיון דומה ל"מעבר הבטוח" (בין ישראל לרשות הפלסטינית) שתוכנן לאפשר מעבר מהיר וישיר של אנשים וסחורות בין רצועת עזה והגדה המערבית כדוגמת הנתיב היבשתי עזה-תרקומיא.

ונותרה השאלה: באיזו מדיניות ינקוט האיחוד האירופי – האם יאיץ את ההשתלבות של קלינינגרד באירופה ויהווה "ברית האנזה החדשה" (פתיחות) או שמא יכביד המצור על מנת לרופף את אחיזת רוסיה במובלעת (סגירות)?

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: