בוקר בחברת קוסם

P6140782

יש האומרים שלא היה ולא נברא. אבל אנו כלל וכלל לא כפרנו באגדה. נהפוך הוא. ונחוץ היה, לפני צאתנו, לתאם עם הקוסם. שיחה בין-לאומית. אפשר כמובן לנסח מכתב, לשלוח דוא"ל או לשגר מסרון. אני מעדיף קשר ישיר. ולכן הרמתי ת'טלפון וצלצלתי אליו. כלומר, רציתי לחייג, אך כיום אין בנמצא חוגות. אולי במוזיאון התקשורת. מורשת המאה שעברה או, אם תרצו, האלף הקודם. היום מקישים על מקשי הספרות. בעתיד (וכבר היום) די אם נאמר, בקול שאינו מאנפף וברור דיו, מיהו הנמען והאלקטרונים יעשו את עבודתם. בעתיד הרחוק יותר נסתפק בכוח המחשבה בלבד. עוד חזון למועד.

כאמור, צלצלתי אל הקוסם. הייתי משוכנע שאשמע קול של המזכירה או של העוזר האישי. ברם לאו. קול עמוק, בס, צרוד משנים אין-ספור, יותר מאשר קולו של לאונרד כהן, השיב בעברו האחר של הקו:

"הלו?"

"שלום. מבקש לדבר עם מרילין."

"מדבר."

הצגתי את עצמי. אותו אין צורך להציג. והוספתי: "מבקש פגישה אישית. ריאיון. לשאול אותך על מה שהיה. ואולי גם על מה שיהיה…"

ומעברו השני של הים ענה הקול כבד הימים: "פתח את היומן ורשום.ביום זה וזה ובשעה זאת וזאת." רשמתי את היום והשעה שהוקצו לי. ועוד הוסיף הקול המרוחק מספר הנחיות: "גש ישירות אל המערה. השומר כבר יתודרך על בואך. הנח לו לוודא שאתה אכן אתה. הקצתי לך 3 שעות לריאיון אישי. ואם משהו ישתבש נא לעדכן ASAP. יש לך בקשות מיוחדות?"

"כן," עניתי. "למעשה 3 בקשות." שמעתי את הקוסם מחייך מבעד שפמו וזקנו העבותים והלבנים זה שנים אין-ספור.

"נו-טוב. והן, הבקשות, מה פשרן?"

והשבתי: "אחת, שלא תאחז בנו שום תאונה שכן אין זה דבר של מה בכך לנהוג דרך תמונת ראי של המציאות אליה מורגל אתה. שנית, לא ירד גשם. שלישית, בלי קלקול קיבה. מפיש אנד צ'יפס זה לא אמור לקרות, אבל מה שבטוח – בטוח."

"זה הכול?"

"כן."

"OK. מקובל עלי."

טו-טו-טו…. לא הספיקותי למלמל תודה והנ"ל כבר ירד מהקו.

P6140804

ונסענו. אל עברו האחר של הים המקומי וקצת מעבר לכך… ובמועד הנכון הגענו אל שערי הטירה החרבה. Tintagel. טינטאג'ל. ישראלים, ולא ינקים, בחצר המלך ארתור. בכניסה בדקו הממונים על הביטחון שאנו אכן אנחנו. לא נדרשנו להפקיד את כלי הנשק. והפנו אותנו אל מערתו של מרילין. דלת קטנה, צדדית, שאם לא היינו רואים לא היינו מבחינים בה, נפערה לפתע. השומר תדרך במשפטים קצרים:" זאת הדרך. לכו בשביל ורדו במדרגות. אין מצב שתטעו."

ירדנו אל המערה. מקום מושבו הקבוע זה עידן ועידנים של הקוסם. לא כל אחד יכול ולא כל אחד מורשה. אבל, כאמור, אנו קיבלנו אישור מיוחד. מה אגיד לכם ומה אומר – אכן ברנש מיוחד. קוסם לעניין. הקוסם הפך את שעון החול. הוא סיפר לנו, לבקשתנו לשמוע סיפורים, על דה ועל הא. על ארתור וגוויניבר. על אבירי השולחן העגול. על הליבידו שהניע עולמות של אז. על השנים שעברו בין לבין. על המאמינים ועל אלו הסוברים שזאת רק אגדה. על ההיסטוריונים החלוקים בדעתם. ועל, ועל, ועל… גם אודות ביקורו של מרק טוויין החלפנו מספר מילים. אנחנו סיפרנו על מסעו בארץ הקודש והקוסם סיפר על אותו ינקי שטעה בזמן… 3 השעות חלפו ביעף. הקונוס העליון של שעון החול התרוקן. חלון הזמן הגיע אל קיצו.

P6140805

P6140791

כותב שורות אלו "חופר" לשותפים במסע

כותב שורות אלו "חופר" לשותפים במסע

עתה נפנינו לערוך סיור באתר. בינות לחורבות הטירה. אתר עתיקות/ארכיאולוגי: המתח שבין הישן לבין הבינוי מחדש, השחזור. עד כמה להרחיק לכת? עוד שורה אבנים או עד הגג כולל הגג? או, לעומת זאת, להותיר על כנו את הדמיון האנושי. אנו אוחזים בדעה שאין לשחזר עד תום. במקרה הטוב, כאשר לא ממש ברור, נתיר הוספת שורה כדי שהמתאר יהיה ברור לקורא. להשאיר את האתרים כמות שהם. שחזור מלא יפגע באווירה אותה הנוסע בזמן צריך לחוש.

P6140785

P6140808

P6140809

P6140822

P6140826

טיפ למבקר באנגליה: אם מתכוננים או מתכוונים לבקר 3 אתרים או יותר, שמסומנים כ"מורשת אנגלית" –  English Heritage- כדאי לכם ואף רצוי/מומלץ לעשות "עסקת חבילה" ולקנות מנוי. משתלם כלכלית… את הדוכן המסוים תפגשו בכל אתרי המורשת. בדרך כלל בקרון נפרד שאם ערב נגרר להיכנשהו.

וכך היה. בקשותנו נמלאו עד תום. לא חווינו תאונה, לא ירד גשם וקיבתנו עמדה במבחן המטבח האנגלי. קוסם כבר אמרנו? לא סתם מכשף, מאחז-עיניים, יידעוני, קורא בקפה ו/או בכף היד, מעלה באוב, שמאן, רופא אליל. לפנינו רב-מג. ותודה למרילין.

צילומים: פנינה ומשה הרפז (מערב אנגליה, טינטאג'ל, 14 יוני 2014). כל הזכויות שמורות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: