גל-און 2/2

להזכירכם – אנו בקיבוץ גל-און. או-קיי. זמן לצאת אל המסע. המפות נשלפו ואל הדרך יצאנו. תכננתי לבקר ב-8 תחנות. המפה הטופוגרפית – עמוד ענן. עיגולים כחולים – אתרים שהעלו טיילים וסיירים ומשוטטים. התכנון שלי – חיבור 8 נקודות בקו אווירי אדום. על פניו נראה שלא צפויות בעיות מיוחדות. הטופוגרפיה אינה קשה ונראה שחלק מן הבוץ כבר התקשה.

מפת המסע: באדום - התכנון. בכחול - הביצוע.

מפת המסע: באדום – התכנון. בכחול – הביצוע.

התחנה הראשונה הייתה במפגש ציר הכניסה לקיבוץ עם הכביש המחבר מגת ומבית גוברין. ובכלל – כאן יש רוב לקיבוצים. בית ניר מבצבץ מעבר לפינה. התיאור – מבנה בטון ששימש כבאר ועליו שלט הנצחה של המועצה לשימור אתרים המפרט את הקרב בין מחלקה של גבעתי לבין המצרים אי-שם ביולי 48. אז זהו שכבר במשק אמרו החברות שלאחרונה נעתק השלט נעתק ממקומו. וכך היה. ישנה תחנת שאיבה של מקורות ולצידה מבנה הבטון. באר גל לפי המפה. צריך היה להיות באר אליעזר. אין שלט. ו-צ' העיר, ובצדק, שאין סימן כלשהו – צלקת של כדור – על המבנה. נו-טוב, המשכנו דרומה.

ובכל זאת, לפני שנדרים במסלול המתוכנן, נספר את סיפור הקרב וגם נציין את הסיבה מדוע באר גל היא באר אליעזר. כאן התרחש קרב בין המצרים שחיפשו היכן "באב-אל-ואד" כדברי גמאל עבד-אל-נאצר שטען שמעולם לא שמע על מקום בשם זה, לבין מגני היישוב. התקופה – קרבות "עשרת הימים". ב-14.7.1948 פתחו המצרים באש ארטילרית. "ריכוך" מקובל לקראת התקפה רגלית. על היישוב הגן כוח מחלקתי (29 לוחמים) מגד' 53 של גבעתי, 5 לוחמים של "שועלי שמשון" ו-60 אנשי משק. על מקור המים, על הבאר, הגנה חוליה של אנשי משק, 3 במספר, בפיקוד אליעזר ברושי (בורשטיין). וכרגיל, אחרי ההפגזה החלה הסתערות המצרים אשר הגיחו מן הוואדי המערבי, הלוא הוא "הוואדי האדום". המטרה – כיבוש מקור המים. אש המרגמות שטווחו ע"י חוליית הבאר עצרה אותם. בסופו של יום התקפלו המצרים אל פלוג'ה.

תחנה שנייה – אף היא באר מים. קלי קלות. נטושה. המשאבה נלקחה. גם הדלת…. צ' הצביע על קוד ניווט. זה שקוראים לו צ' אין אומר שזאת הכוונה לאשר כתוב על הקיר. צועדים אל התחנה השלישית. התיאור – מערה בדופן הערוץ. אבל כאן נכנסו הגדרות לתמונה. גדרות לא פשוטות לחציה. רשת וגדר תיל. ולא נמוכות. ובייחוד חלודות. ולא יכולנו לעבור שכן לא היו שערים. לא לקחנו סיכון מיותר. וירדנו אל ח' פצצה שכלל לא התכוונו לבקר בה ולכאורה היא מצוינת, במפה הטופוגרפית, במקום שאינו נכון. אבל זכינו לראות גת שאינה מסומנת באף מפה שעמדה לרשותי. לא בטופוגרפית של עמוד ענן, לא במפת סימון שבילים ולא בממ"ג הלאומי. וגם ראינו עדרון של צבאים. 7-6 פרטים.

PC030050

PC030052

אין משאבה ובור המים נאטם

אין משאבה ובור המים נאטם

ובגג - קן (של סיס? של צרעות?)

ובגג – קן (של סיס? של צרעות?)

נטיעות קק"ל בגדות הנחל

נטיעות קק"ל בגדות הנחל

מי היה כאן לפני?

מי היה כאן לפני?

PC030061

PC030062

PC030063

גת. מלאה מים מאירוע הגשם האחרון. ושמש גם.

גת. מלאה מים מאירוע הגשם האחרון. ושמש גם.

PC030065

PC030066

PC030067

קן של תנשמת. צ' - להמחשת קנ"מ אנושי.

קן של תנשמת. צ' – להמחשת קנ"מ אנושי.

PC030069

ושוב הפריעו לנו הגדרות להמשיך אל התחנה הרביעית (ח' שמסניאת לפי התכנון המקורי) ועשינו עיקוף ארוך והגענו אל התחנה החמישית – ח' פולים. לפי עמוד ענן – שרידי מבנים וגדרות. במציאות – אנו לא מצאנו. נזהרנו לא לאנוס את השטח. הזמן לא שיחק לטובתנו. השמש טיפס למקום הגבוה ביותר והחל לנטות. אחרי 4 ש' החלטנו לחתוך ולוותר על נק' 6 (תל אתר) ועל נק' 7 (ח' אל-חוסיימיה) ולדלג אל הנק' ה-8 והאחרונה – תל בורנה. חפירות. עיר עליונה ועיר תחתית. החוקרים טוענים שהמקום היה מיושב כבר בימי כבוש הארץ ע"י יהושע. ואולם הם חלוקים בדבר שם העיר. צ' שאל: "והיכן המים?" התשובה הייתה – קידוח מקורות למרגלות וממערב לתל. זה מה שקורה כאשר אתה מגיע מן המזרח ועוד לא הכול גלוי בפניך. הגיעה השעה לזמן איכות. לאוכל ולרישומים. חבל שלא הבאתי גם ספר… אך קיים גבול כמה אפשר להעמיס על גבו של אזרח וותיק!

PC030071

PC030073

PC030076

PC030077

PC030078

העיר התחתית

העיר התחתית

הפעם היו שערים בגדר. גם במזרח שממנו באנו, וגם במערב כאשר פנינו לחזור אל גל-און שאליו שבנו לאחר 5.5 ש' של מסע בשטח חרוש בגדרות. וכאן פגשנו סוף-סוף בעדר שבגינו הוקם מערך הגדרות. ובשומר הראש שנהם ובטש. ועקפנו אותו בזהירות. לא נראה שיש לו חוש הומור. ובשטח כלוא גם עדרון נוסף של צבאים. ומשם פנינו ישירות הביתה…

פר עצבני בתפקיד שומר הראש. אינכם יכולים לשמוע את נהימתו: "עצור סיסמה". ואינכם יכולים להבחין בעשן שיצא מאפו...

פר עצבני בתפקיד שומר הראש. אינכם יכולים לשמוע את נהימתו: "עצור סיסמה". ואינכם יכולים להבחין בעשן שיצא מאפו…

מבט אחרון אל המזרח. אל התל. בקדמת התצלום דוגמה לסוג הגדרות שלא צלחנו. במקרה דנן היה שער...

מבט אחרון אל המזרח. אל התל. בקדמת התצלום דוגמה לסוג הגדרות שלא צלחנו. במקרה דנן היה שער…

תצלומים: משה הרפז (3.12.2014). כל הזכויות שמורות.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: