מבצר אירופה 7 – האם האיחוד הוא מדינה?

מדינה: טריטוריה, שלטון, לאום, תרבות, אתניות, זהות, שפה, מטבע, דגל, המנון וצבא. גם לאיחוד האירופי יש מרחב גיאוגרפי מוגדר, פרלמנט, דגל, המנון וצבא המונה כ-60,000 חיילים. אך הוא איננו מדינה. זהו מארג של מוסדות על-לאומיים המאפשרים להגשים מספר מטרות מרכזיות – ובראשן ביטחון, יציבות ורווחה כלכלית – שבלעדיהם השגת המטרות והיעדים הייתה נתקלת בקשיים עד כדי מניעתם.

מדינות הלאום השונות באירופה, למרות מוסדות משותפים (כדוגמת הפרלמנט האירופי ויוצא בזאת), מטבע משותף (יורו/אירו) ושיתוף פעולה טכנולוגי (מטוס איירבוס 380 החדש וסוכנות החלל האירופית. האירופים השיקו לאחרונה מערכת לניווט לוויני – "גלילאו" – שנועדה לפרוץ את המונופול האמריקני בתחום מערכות GPS [Global Position System]. מעבר להפגנת עוצמה טכנולוגית – הפרויקט מחייב הצבתם של כ-30 לוויינים – זו גם הפגנה של אחדות: כאשר בריטים, גרמנים וצרפתים מגיעים להסכמה אזי אירופה יכולה. הלוויין הראשון שוגר בדצמבר 2005. הצבת כלל 30 הלוויינים תסתיים עד 2110), עדין שרירות, קיימות ומתפקדות כישויות נפרדות.

החברות האירופיות מושרשות והניידות של האוכלוסייה קטנה ביחס לארצות הברית. נתונים מצביעים שהניידות הגיאוגרפית בארצות-הברית הינה פי שניים מאשר באירופה המערבית. לפי טוד (2004: 146) "שיעור תושבים שהחליפו את מקום מגוריהם בשנה לקראת 1981 היה 9.6 אחוזים בבריטניה ו-9.4 אחוזים בצרפת, לעומת 17.5 אחוזים בארצות הברית".

מטבע אחיד, ביטול גבולות פנימיים, מעבר חופשי של אזרחים תושבי מדינות האיחוד האירופי הם מבין הסממנים הבולטים של מגמת האיחוד. התהליך הפנים-אירופי של הסרת גבולות פנימיים והחלת מדיניות שערים פתוחים בין מדינות החברות באיחוד האירופי לבין עצמן, מתקיים בד-בבד עם קיום תהליך חיצוני ובו הופך האיחוד האירופי כלפי חוץ למעין מבצר המבקש לשלוט, שליטה מלאה, במי שמבקשים להיכנס, מעולמות חיצוניים, אל מרחביה הפנימיים של אירופה. העולם המערבי, קרי מדינות צפון-אמריקה ואירופה המערבית, ככלל, מקים סביבו גדרחומה ואירועי ה-11 בספטמבר 2001, אחד משיאי הטרור והטירוף האנושי, רק האיצו והעצימו תהליך זה.

אירופה המערבית, המיוצגת על-ידי האיחוד האירופי, מצויה כאמור במגמת התרחבות והיא הולכת ומתפשטת הן למזרח והן לדרום-מזרח. ההתפשטות הפיזית של האיחוד האירופי, ההרחבה, מלווה במגמה של ביצור המעטפת החיצונית והאיחוד האירופי הופך למה שקרוי בשיח האקדמי ובספרות "אירופה המבוצרת" ו/או "מבצר אירופה" (Europe Fortress). אמנם מוּסרים הגבולות הפנימיים של מדינות האיחוד, בינן לבין עצמן, אך במקביל לכך נסגרים בפני האחרים, הזרים והשונים, הגבולות החיצוניים שבין מדינות האיחוד לבין אלו שאינן חברות בו. ביסודה של החלטת ההתבצרות טמונה ראיית האיחוד בטריטוריה שלו כמרחב של חופש, ביטחון וצדק, לאזרחי המדינות הנכללות בו.

מקורות המידע:

[1] טוד, ע. (2004), אחרי המלחמה: קריסת המערכת האמריקנית, עם עובד, סדרת אפקים.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • zviarzi  ביום 30 בנובמבר 2014 בשעה 11:33 AM

    המוביליות בארה"ב היא גדולה בהשוואה לזו שבאיחוד האירופאי כמו שהגבולות הפתוחים בתוככי ארה"ב ותיקים מאלה שבאיחוד האירופאי. תהליכים זה שם המשחק.
    כאשר האויב החיצוני מאיים יש נטייה להתאחד. לחפש את המשותף ולהעלים את המפריד. כאשר אין אויב חיצוני משמעותי המפריד צץ מאליו והמאחד נשכח במהרה.
    הדוגמא היא החברה הישראלית. בעת מלחמה כ ו ל ם אחים וזה לזה עוזרים. בעת רגיעה …… שלא נדע

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: