מזרח תיכון חדש

מזרח תיכון חדש. לפני כ-100 ש', פחות או יותר, הריחו הקולוניאליסטיות דאז, את דם הפגר, ומיהרו לחלק ביניהן את השלל. את הירושה העות'מנית. ישבו בהיכלות והתוו גבולות. זה שלי וזה שלך. משל ערכו פרצלציה חדשה של הקרקעות – איחוד וחלוקה מחדש של מגרשים. ללא הסכמת הבעלים. מושג שגור בשדה התכנון. ובשטחים החדשים שהתווספו לאימפריות, הגם לזמן שאול, קרי מנדט, המשילו מושלים מטעמם. לימים הפכו אותם שטחים למדינות ריבוניות. והמושלים – אינם לטעמם של הנמשלים.

חלפה מאה. קם דור חדש. יש המבקשים לשנות את כללי המשחק. לפרוץ את הגבולות שנכפו. האביב הערבי, אם אכן נכון לכנות אותו בשם זה, השיא שאיפות אלו.

בואו ונבחן את המזרח התיכון החדש. שונה מחלומו של שמעון פרס ורחוק ממנו ת"ק פרסות. נתמקד ב-2 מדינות המתהוות מול עינינו. אם כי אינן מופיעות בעמוד הראשון של העיתון ו/או בעיקרי החדשות המוקרנות על המסך הקטן שכיום כבר לא קטן… אך הן מתהוות. לאט- לאט אך בבטחה. להערכתי – זהו מצב שאין חזור ממנו.

האחת היא מדינת לאום. להלן "כורדיסטאן". ומשמעות השם – הארץ של הכורדים. "האמירות האסלאמית" (הסונית) היא השנייה. כידוע, אין יש מאין. ז"א הופעתן של ה-2 היא על חשבון מדינות אחרות שמהן נגרעו (או ייגרעו) שטחים לטובת החדשות. מי אמורה להזין משטחיה את הישויות החדשות? במקרה של כורדיסטאן – ע"ח איראן, עיראק, סוריה ותורכיה. במקרה של האמירות – ע"ח עיראק, סוריה, ואם המלך לא ייזהר וישמר אזי גם ירדן תקריב קורבן.

מזרחתיכוןחדש

הכירו את השמות הגיאוגרפיים החדשים של חלקי מדינת כורדיסטאן: באקור (צפון כורדיסטאן – תורכיה), באשור (דרום כורדיסטאן – עירק), רוג'ווה (מערב כורדיסטאן – סוריה), רוג'האלאט (מזרח כורדיסטאן – איראן). אומה אחת, שאינה ריבונית, הפזורה על-פני ארבע מדינות. 30 מיליון איש – פחות או יותר – מחפשים מדינה משל עצמם. תרים אחר פתרון. זהו השיח החדש. זאת הטרמינולוגיה.

בפועל, למרות חריקות השיניים הנשמעות מבגדד, כבר מתפקד אזור באשור כמדינה לכל דבר ועניין. דגל, המנון, פרלמנט, צבא. מה נחוץ מעבר לך? מתישהו גם תגיע ההכרה הבין-לאומית. יכול להיות שהכורדים משווקים את הרעיון אך אני טרם נחשפתי לכך. הכורדים בסוריה עסוקים בלגרש את לוחמי האסלאם, שפלשו לתחומם, הנמנים על ארגוני המשנה שמסונפים לאל-קאעידה העולמי. המחלוקות בין הפלגים השונים של הכורדים אינן מועילות ואינן מקדמות את המדינה העתידית.

נעבור אל האמירות. בפי המייסדים היא קרויה "המדינה האסלאמית בעיראק ובסוריה הגדולה". והרי לכם חזון. זאת מדינה, אם אכן ניתן לקרוא לכך מדינה, ולכן נעדיף את המונח טריטוריה, שבה שולטים כוחות סוניים. אין-ספור ארגונים, גדולים וקטנים, אלפי אנשים ועשרות אנשים. רובם ככולם – אסלאמיסטים. מי יותר ומי פחות. והשטח? מחוזותיה המערביים של עיראק (בעיקר חבל אנאבר) וחבליה המזרחיים של סוריה (בעיקר א-רקה). ולהגביר את תחושת הכאוס, התוהו ובוהו ואובדן הגבולות, נוסיף שעל-אף שהשיעים הם לכאורה אויבי הסונים, הארגונים הסונים הללו נלחמים זה בזה.

ומה יקרה עם המפסידות הגדולות, עיראק וסוריה? עיראק, כפי שנראה כיום, תפוצל ל-3 חלקים. הצפון הכורדי, הדרום השיעי והמערב הסוני. סוריה, כיום, מפוצלת אף היא ל-3. הרצועה העלאווית (השיעית) הנמתחת מדמשק אל עבר חופו של צפון המדינה, האזור הכורדי בצפון מזרח והשטחים שבין לבין, האחוזים כיום בידי המליציות הסוניות. ואיננו יודעים מה יעשו הדרוזים, אם בכלל.

צפון ודרום ויטנאם התאחדו (למעשה כבש הצפון את הדרום…). אוחדו מזרח ומערב גרמניה (המזרח הוטמע במערב). דרום סודן נפרדה מסודן. אריתריאה פרשה מאתיופיה. צ'כוסלובקיה התפצלה: צ'כיה וסלובקיה. פקיסטן המזרחית הפכה לבנגלדש וקרעה עצמה מפקיסטן. מהו הסיכוי לאיחוד חצי האי הקוריאני? מה הסיכוי שסוריה תשוב ותהא מדינת לאום? כנ"ל לגבי עיראק. האם אלה שנפרדו ישובו ויתאחדו בעתיד? קרוב לוודאי שלא. לא פשוט לחזות את העתיד. ואולי אתן סיכוי לנפילת שושלת קים הצפונית.

דומה שבמובנים מסוימים דומים הכורדים ליהודים. שני אנשים משמעותם שלוש מפלגות. ונראה כי החבר'ה  מכורדיסטאן לא קראו את "דיפלומטיה" מאת הנרי קיסינג'ר, אחד משלנו. את הספר פותח ה"ק בדיון במונח "רזון דטה" (raison detet) שפירושו העמדת צורכי המדינה מעל הכול: מעל לעקרונות ערכיים, מעל לאמונה הדתית. זהו הסברו של רישילייה למניע של צרפת, הקתולית, שבחרה בצד הפרוטסטנטי, הולנד ושוודיה, כנגד בית הבסבורג הקתולי.

בשלב מסוים צריך להתעלות, לחוש שזה רגע האמת, ואולי לא יחזור שכמותו, לנצל את חלון הזמן ולפעול. זה מה שאני מייעץ לכורדים. לשים את טובת הכלל מעל לפרט.

אין זאת נבואה. והרי יודעים אתם למי ניתנה הנבואה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: