סודן: אחת או שתיים?

כהרגלנו, אחת לתקופה, אנו מתעניינים בנעשה אצל השכנים. והפעם – סודן. אמנם לא במעגל הראשון אבל בכל זאת…

אגדה אורבנית מספרת, שכשנדרש צ'ו-אן-לאי, יד ימינו של מאו-טסה-דונג, ראש ממשלת סין ושר החוץ שלה, במלאת למהפכה הצרפתית 200 שנה, לחוות דעה על השפעתה על העולם, השיב: "עוד מוקדם מדי לשפוט את ההיסטוריה". ללמדך, שפרק זמן של 200 ש' הן "פסיק" במובנן ההיסטורי.

קחו את ברית המועצות כדוגמה. קמה ב-1917 והתפוררה למועצות ב-1989 (פחות או יותר). מאימפריה אחת צצו וגחו 12 מדינות חדשות. סוברניות. ובקרבן אף כאלו שלפני כן לא היו מעולם ישויות עצמאיות. לא כולל את רוסיה שנולדה מחדש. במקום שושלת רומנוב – קיבלנו צאר דמוקרטי. כולה תקופה של כ 70 ש'. וראו השינויים. רוצה לומר שיש מצב שצ'ו-אן-לאי היה מפוכח דיו בקביעתו. וגם סין העממית אינה כפי שהייתה בתקופתו של מאו-טסה-דונג. אך נותרה שלמה בממד הטריטוריאלי.

רשימה זו עוסקת בסודן. מקורותיה מפורטים בהמשך [1]. חלפו כ-3 ש' מאותו יום בינואר 2011, בו 98.8% מתושבי החבל הדרומי של סודן, תמכו בהיפרדות דרום-סודן מן הצפון. לצאת לדרך משל עצמם. לצערנו, עד למהלך ההיפרדות, נשפכו נהרות של דם. החלוקה הפכה למוסכמת ודרום-סודן הוכרה כמדינה ה-54 ביבשת אפריקה. אף מדינת ישראל הכירה במדינה החדשה. ויש לנו גם נציגות שם. ברמה מדינית/דיפלומטית כזאת או אחרת.

ברשותכם, נרד במעלית בזמן. נשתמש בטכנולוגיה שמציג אסימוב. לא יותר מדי רחוק. אל המאה ה-19. אבל פטור בלא כלום – אי אפשר. ולכן במספר משפטים נפרוש חיים של אלפי שנים בואכה 1821.

בחלק הצפוני, כך מספרים לנו, הייתה, בעת העתיקה, ממלכת כוש. לימים הוחלפה בממלכה נובית, נוצרית. הערבים, שכבשו את מצרים סביב 640 (למניינם), מדווחים של 2 ממלכות בסודן. נוביות. אחת בצפון ואחת בדרום. במאה ה-13 מצליח ביברס הממלוכי לכבוש את הצפונית ולאסלם את תושבי החבל. הישות הדרומית התקיימה עד המאה ה-16, או אז ירשה את הדרום ישות אחרת. פגאנית. במאה ה-17 וה-18 מחולקת הטריטוריה הסודנית בין העות'מנים (בצפון ולאורך חוף הים) לבין סולטנות מקומית בדארפור.

מחמד עלי, השליט המצרי, כבש ב-1821 את האזור הצפוני בלבד. בחרטום הוקמה מצודה ובכך החלה ההיסטוריה המודרנית של סודן. את הדרום לא הצליח להכניע. רק לקראת סוף הקדצניה המצרית הצליח להגיע יורשו, אסמאעיל, אל הימות הגדולות. ואולם הסודנים התקוממו. מרד המהדי. וב-1885 כבשו את חרטום. מפקד חיל המצב, גורדון, נרצח. בפועל, הייתה סודן מאוחדת, פחות או יותר (חלקו הדרומי של הדרום לא עמד לרשותה), רק לתקופה קצרה: 1898-1885. זאת השנה בה כבשה בריטניה את סודן.

הקולוניאליזם הבריטי שלט בסודן החל מ-1898 ועד 1956. או אז הוענקה לסודן עצמאות ושחרור מהכתר האנגלי ומחבר המושבות. הבריטים חילקו, מנהלית, את סודן לשני חלקים. ניחשתם נכון: צפון ודרום. ראו מפה בהמשך [2].

מפת סודן

צפון ודרום. טריטוריה ערבית וטריטוריה אפריקנית. מוסלמית ונוצרית. דוברת ערבית ודוברת אנגלית. סוחרי עבדים וברברים. עד כדי כך חצץ השלטון הבריטי, הקולוניאלי, בין שני המחוזות: נאסר על תושבי הדרום לשאת שמות ערביים ונישואי תערובת על אחת כמה וכמה. רק ב-1947 איחדו בפועל את סודן לישות אדמיניסטרטיבית אחת.

ישבו הבריטים בחרטום, לאחר מלחמת העולם השנייה, ודנו בעתיד סודן. עלו 3 חלופות לגבי החבל הדרומי: להסתפח לסודן הצפונית, להפוך לחלק ממזרח אפריקה הבריטית (יחד עם אוגנדה, קניה וטנגניקה) או לקרוע חלקים לטובת צפון-סודן וחלקים אחרים לטובת מזרח אפריקה הבריטית.

המלך שישב בקהיר, פארוק, שראה עצמו נצר לפרעונים, ביקש ליצור, בראשותו, איחוד של עמק הנילוס. הבריטים נלחצו קמעה וב-1947 איחדו את סודן – הצפון והדרום – לישות אחת. חלף רק עשור אחד בלבד לאיחוד וב-1956 עזבו הבריטים. הטריטוריה הקולוניאלית המאוחדת הפכה להיות סודן הסוברנית.

חלפו כחמישה עשורים. ושוב נחלקה סודן. זאת שמעולם לא הייתה אחודה למשך יותר משנים ספורות… חזרנו אל המודל צפון-דרום. במחשבה שנייה נראה שתשובתו של צ'ו-אן-לאי לא הייתה כה ביזארית ו/או התחמקות פוליטית אלא תאור, כלל לא רע, של אפשרויות למבט היסטורי בדיעבד.

[1]

 Iris Seri-Hersch (2013), "From one Sudan to two Sudans: Dynamics of partition and unification in historical perspective", Tel Aviv Notes, Vol. 7, No. 13, Tel Aviv University

[2] שם, ע' 3.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • zviarzi  ביום 7 בנובמבר 2013 בשעה 1:02 PM

  הרבה תודה
  תמשיכו בהרגלים הטובים כתמיד

  UK בריטניה united kingdom
  פוליטקלי קורקט הכל דבש בפועל הרבה עוקץ
  גם בריטניה עדיין לא גדולה ובטח לא מאוחדת (אירלנד, סקוטנלד)
  רוצה לומר איפה שדרכו אלה השאירו מארסם המפריד ומעוקצם הממשיך להציק גם אחרי עוזבם
  לעניין דרום סודן אזי לולא הנפט ששם היו נעזבים לנפשם. משתקמים וקולטים את רבבות הדרום סודנים שהשתקעו כאן ותקעו יתד באפריקה של התחנה המרכזית

  ובשולי הדברים איחולי בריאות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: