פרויקט PPP. מי מכיר? מי יודע?

פרויקט PPP. מי מכיר? מי יודע? מודעה קטנה בעיתון, שנדפסה לאחרונה, צדה את עיני. התפרסם מכרז להקמת בסיס צבאי: "מימון, תכנון, הקמה והפעלה של קריית המחשוב של צה"ל בנגב בשיטת BOT. בתום תקופת ההתקשרות יועבר הפרויקט לידי המדינה, ללא תשלום."

PPP = Public Private Partnership. להלן P3. הזכיין יבנה ויתפעל את הפרויקט למשך 25 שנה (בדרך כלל זאת קצובת הזמן. אך ניתן לקצוב גם אחרת). כביש חוצה ישראל, דרך 431, דרך 531, מתקני התפלה, עיר הבה"דים (הלוא היא "קריית ההדרכה") ועתה גם "קריית התקשוב". מה המשותף לכולם? והתשובה היא שכולם פרויקטי P3. בצורה כזאת או אחרת.

וזה קורה משום שלמדינה אין את סכומי העתק להקמת תשתיות. לעומת זאת היא יכולה לעמוד בתשלומים לאורך שנים. ורצוי לפרוס להרבה שנים. סוג של הפרטה זמנית. לעת הזאת אף פרויקט טרם הגיע לגמר החוזה. אני מתקשה להאמין שהמדינה, לדוגמה, שקיבלה לאחר 25 שנה, את מתקן ההתפלה בחדרה ו/או באשקלון, מסוגלת להתמודד עם המשך הפעלתו. קרוב לוודאי שתוציא אותו שוב למכרז. והפעם להפעלה בלבד שהרי כבר הוקם… או שתאריך את החוזה בצורה כזאת או אחרת. אך עוד חזון למועד. רק עשור עבר מהקמתו של מתקן ההתפלה הראשון באשקלון בשיטה זו.

ישנם מספר סוגים של פרויקטי P3:. להלן ההגדרות:

פרויקט PPP: הסכם ארוך טווח לשיתוף פעולה בין המגזר הציבורי למגזר הפרטי (לרוב רחבי היקף ומורכבים), לצורך אספקת תשתית/מוצר/שרות ציבורי באמצעות המגזר הפרטי, תוך מיצוי יתרונם היחסי של השותפים על-ידי הקצאה יעילה של סיכונים, מקורות ותגמולים, במטרה להשיא את איכות התשתית/מוצר/שרות במונחי עלות/תועלת. השימוש במונח P3 מתייחס לכול שיטות המימוש והאמצעים לקידום פרויקטים ציבוריים בשיתוף המגזר הפרטי.

שיטת מימוש   BOO – Build Own Operate: מודל מימוש פרויקט P3 במסגרתו הזכיין מתכנן, מממן, בונה ומתפעל את הפרויקט לאורך תקופת הזיכיון (15 – 30 שנה). לעיתים מעמיד הזכיין את הקרקע לטובת המיזם/הפרויקט. הזכיין מקבל מהממשלה תשלומים המעוגנים בחוזה זיכיון. בתום תקופת הזיכיון נשאר הנכס בידי הזכיין. פרויקט לדוגמה: מתקן התפלת מי-ים בפלמחים.

שיטת מימוש  BOT – Build Operate Transfer: מודל מימוש פרויקט P3 במסגרתו הזכיין מתכנן, מממן, בונה ומתפעל את הפרויקט לאורך תקופת הזיכיון (15 – 30 שנה). הזכיין מקבל מהציבור תשלומים המעוגנים בחוזה זיכיון. בתום תקופת הזיכיון מועבר המיזם/פרויקט לידי המדינה. לדוגמה: כביש 6, מנהרות הכרמל, נתיב מהיר לתל-אביב.

שיטת מימוש  PFI – Private Finance Initiative: מודל מימוש פרויקט P3 במסגרתו הזכיין מתכנן, מממן, בונה ומתפעל את הפרויקט לאורך תקופת הזיכיון (15 – 30 שנה). הזכיין מקבל מהממשלה ומהציבור תשלומים המעוגנים בחוזה זיכיון. בתום תקופת הזיכיון מועבר המיזם/פרויקט לידי המדינה. פרויקט לדוגמה: כביש 431.

בישראל אין הרבה פרויקטים מהסוג הנ"ל. בממלכה המאוחדת, לדוגמה, הוקמו מעל ל-1,000 פרויקטים שכאלה. לא בכולם המדינה היא הגורם היוזם ומניע. לעתים קרובות, זאת הרשות המקומית. אך תמיד זה יהא מוסד ציבורי. לשון אחר: הממסד.

בחוץ, במגזר הפרטי, יש הון. אנשים וחברות פרטיים ולהם כיסים עמוקים. ז"א לשכבה מסוימת יש בסיס הוני, היכול לשמש כמנוף כלכלי להמשך הצבר ההון. ונשאלת השאלה: היכן להשקיע? מסתבר שהמדינה מעניקה רווח נאה לזוכה במכרז P3. לעומתם, כיסיו של יאיר לפיד די ריקים. וגם של קודמיו וגם של אלה שיבואו אחריו. ויש פרויקטים, בעיקר תשתיתיים, שנחוץ לקדמם. מסילות ברזל, כבישים מהירים, מתקני התפלה, תחנות כוח. תחבורה, אנרגיה ומים. אנו רוצים להיות מדינה מפותחת ולא מתפתחת. מדשדשים בתחתית מדרג ה-OECD. אך על זאת כבר נאמר במקורותינו: טוב להיות זנב לאריות מאשר ראש לשועלים…

לרגע קט התבקש גם בית-כלא. לב לבייב זכה. והקים את מתקן הכליאה. וזמן קצר לפני האכלוס הסביר בית המשפט למדינה שלא יאה לה, למדינה, להפריט את האזרח. ועל כל מתארח בבית האסורים לשלם ללבייב כך וכך שקלים ליום. לבייב נאלץ "למכור" למדינה את הפרויקט. ואל תחשבו לרגע שהבחור לא הרוויח. אין זה אומר שלא הגיע לו להרוויח. הרי הוא השקיע בהקמה. במחשבה לגיטימית לגזור קופון ישיר על כל דייר (זמני). ביזנס זה ביזנס. זהו טבעו של עולם…

כך או אחרת נשאלות שאלות: מהי מדת השקיפות (דהיינו האם הציבור יודע מה הרווחים שגורם היזם/הזוכה)? מה עושים במקרה של פשיטת רגל? מה קורה בתום מועד ההסכם: מי יפעיל את אותה התשתית?

אין להן עדיין, לשאלות, תשובות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: