האביב הכורדי

אודות כורדיסטן כתבתי לראשונה לפני מספר חודשים. ושאלתי: למה בדיוק מחכים הכורדים? ראו רשימה. הגיעה השעה לקפוץ שוב אל מפגש 4 המדינות (תורכיה, אירן, סוריה, עירק) שבו מבקשת מדינה נוספת, הלוא היא כורדיסטן, להיווסד.

הכירו את השמות הגיאוגרפיים החדשים של חבלי-ארץ במזרח התיכון: באקור (צפון כורדיסטן – תורכיה), באשור (דרום כורדיסטן – עירק), רוג'ווה (מערב כורדיסטן – סוריה), רוג'האלאט (מזרח כורדיסטן – אירן). אומה אחת לא ריבונית, הפזורה על-פני ארבע מדינות. 30 מיליון איש – פחות או יותר – מחפשים מדינה משל עצמם. תרים אחר פתרון. זהו השיח החדש. זאת הטרמינולוגיה.

ארבעה חלקים לכורדיסטן של המאה ה-21. לאו דווקא שווים בגודלם. שפה וטריטוריה שווים, לפי אמנת מונטווידאו מ-1933, מדינה (בני-דודינו משום מה עוד לא שם…). האביב הערבי מסמן לאביב הכורדי. לאט, הולכת דרום-כורדיסטן ומתנתקת מעירק .שאלה של זמן. הפנים צפונה, מערבה ומזרחה. לא לדרום. הכורדים בסוריה מנצלים את מרד האיכרים הסונים באסד השיעי ומנסים לייצב טריטוריה משלהם ללא מהפכנים שוחרי ג'יהאד אסלמי ושוחרי קרבות באשר הם קרבות. יש הזדמנות? מרימים את הכפפה. מה לעשות ובשביל להבריא צריכים להקיז דם. גם בניתוח – חותכים… באירן – לעת הזאת שקט. או שאנו לא יודעים מספיק.

בתורכיה משחקים בשני מישורים. גלוי ונסתר. ארדואן ושר החוץ שלו מקדמים את האג'נדה ולפיה תורכיה המודרנית מחליפה את האימפריה העות'מנית. החזרת עטרה ליושנה. מנהלים ירח-דבש עם באשור. בעיקר קשרים כלכליים. אינך חייב לשלוט פיזית. די שתחזיק את המפתחות. מחבל הארץ הכלוא אל העולם החיצון. נפט לדוגמה. 15% מהיקף הסחר של תורכיה הוא עם חבל באשור. היקף עצום ולכאורה בלתי צפוי. מחבקים את הכורדי שמעבר לגבול. ובמקומי – חובטים. הכלכלה מוליכה. הנה התבשרנו, ללא קשר אל ההתנצלות שהייתה או לא הייתה, שהתורכים מוכנים לממן חיבור משדה הגז "לוויתן" אל חופי תורכיה. ומשם יזרום הגז אל אירופה המשוועת לאנרגיה.

אין ספק – הכורדים מתחילים לזוז. איסמאעיל בשיקשי, סוציולוג תורכי, היה נחשון חוקרי הכורדים. הוא העריך שהמאה ה-21 תהיה המאה של הכורדים. משפט זה עלה לו ב-17 שנות כליאה. כיוון שלא היה מועמד לנובל כמו אורחן פמוק – אירופה לא נחלצה להגנתו. אולי הם הפנימו אמירה זאת. אגב, במקרה דנן היו התורכים פרגמטיים. ביטלו את משפטו של פמוק – שהתבטא בנושא טבח הארמנים – וקיבלו את פרס נובל לספרות.

בימינו אנו, באקלים הנוכחי השורר במחוזותינו, קשה לצפות ש-4 המדינות יעשו יד אחת כנגד הכורדים. ישימו בצד את כל חילוקי הדעות ואת האגו וישלבו זרועות להכשיל את המזימה להיות מדינה עצמאית. זה לא יקרה. אולי קצב הביצוע של כורדיסטן יהיה אטי. אנו נמשיך לשבת על הגדר. לשלוח משושים לפה ולשם. בעיקר להתעדכן. ועד העדכון הבא – שאו ברכה.

בהכנת רשימה זאת נעזרתי במאמר הבא: עפרה בנג'ו, "המהפכה הכורדית השקטה", צומת המזרח התיכון, כרך 3, גיליון 10, 2 ספטמבר 2013, אוניברסיטת ת"א.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: