חוטונגים – עולם נעלם ומתכלה

חוטונגים – עולם כלה ומתכלה. ונעלם. ממש מול עיננו המתבוננות. מתפוגג ומתאייד. מתייתר. העיר קבועה. שכונותיה נהרסות ונבנות בהתאם לצו השעה. והאופנות הארכיטקטוניות. מסורת ותרבות גם הן במשוואה – אך משקלן פוחת והולך. עד כדי אפסיות. ודומה כי הבינוי העירוני החדש, של מגורים בפרט, הולך ונעשה דומה ואיכשהו מאבדת העיר את ייחודה וצביונה.

משמעות המונח "חוטונגים" הוא "סמטאות". מסורת עתיקת יומין שלפיה נבנו שכונות בסין. ההיא. לא הנוכחית. קפיטליסטית בעור אדום. מעין "מעונות עובדים" בסטייל סיני. כאן וגם כאן – מדובר בקהילות המסתופפות סביב חצרות ודנות במשותף לאנשים. תוך פחות מ-20 שנה נמחקו רוב החוטונגים ממפתה של סין הבנויה.

אנו בעיר זרה. פקין, פקינג, בייג'ין, בייג'ינג. כל אחד ושפתו. העיר האסורה. מקום מושבו של הקיסר (לשעבר). והיו כאלה, מבין הקיסרים שחיו ופסו מן העולם, שחשבו שבאמת השמש זורח להם מהישבן. קחו לדוגמה את Zhu Di. ב-1421 שלח הוא את הצי הקיסרי למסע סביב העולם.

חיים ומוות בידי שמיים. מחצית יערותיה של סין נכרת לשם בניית צי האניות/ספינות/כלי שיט. המחצית השנייה נגדעה לצורך בניית העיר האסורה. זאת לאחר שהקיסר, ירום הודו, החליט מנימוקים השמורים איתו, על העתקת הבירה ממקום משכנה דאז אל בייג'ינג. לקיסר קראו Zhu Di (שושלת מינג). הצי יצא לדרכו. בראשו ניצב האדמירל Zheng He. העיר הושקה ונחנכה. ואז הופיע הברק ובעקבותיו האש. שראתה בעץ טרף קל. בתוך פחות מיממה, בתוך מספר מועט של שעות, נשרפה עיר הבירה. אסון כבד. הלהבות כילו את בתי העיר ואת משכנו של הקיסר.

החכמים פנו אז אל הקיסר: השמיים הפקידו וכעת הם דורשים בחזרה את ההפקדה. המנדט לשלוט, לפי הסינים, ניתן מהשמיים. משמעות העובדה המוצקה, שאין עליה עוררין, שהעיר נשרפה ונתכלתה בבעירה, פירושה הוא אחד ויחיד – השמיים מבקשים להשיב אליהם בחזרה את המנדט שנתנו לקיסר. הקיסר הבין את הרמז העבה, אם בכלל לקרוא לכך רמז, זהו עלבון לרמז, וויתר על כסאו.

והעיר המשיכה להיבנות. בפעם השנייה, או בשלישית. מספר הפעמים אינו חשוב. התהליך נמשך גם כיום. ויימשך גם בעתיד. מה שחשוב הוא שלצורך הבנייה, במצוות הקיסרים שהמשיכו בעיצוב מורשתה של סין הקיסרית, בכול מאה נתונה, נדרשים לאין-ספור של בעלי מקצועות כאלה ואחרים בחום הבנייה. כל ענפי הבניין מיוצגים במעשה. פועלים. בעלי צווארון כחול. מהגרי עבודה. עובדים זרים. כפיים להשכרה. שכירי יום ולילה. עמלים. קשיי-יום. רעבים. עייפים. חיים. מתים. ואחר שתושלם הבנייה – והיא לעולם אינה נשלמת – נדרש כמובן, לתחזק, לתקן, להשלים, לשנות. חלק מצבא הפועלים יהגר למקומות אחרים. למצוא לעצו פרנסה. המשך הקיום. וחלק יישאר.

החוטונגים שסביב העיר האסורה היוו את משכנות הפועלים. מעונות. שם התגוררו כל העוסקים ביום במלאכת העשייה בעיר האסורה. ועת לילה שבו אל משפחותיהם, כי אסורה העיר עליהם, ונסגרו שערי העיר, עד לבוקרו של היום שלמחרת. וחוזר חלילה.

היום נושא הבינוי העירוני אופי אחר. ערכי הקרקע סביב העיר האסורה מאמירים. יש יתרון למיקום. אז מגרשים. פשוטו כמשמעו. לשלטונות אין נקיפות מצפון. הם כבר קיבלו החלטה. למחות מעל פני הקרקע את מעונות העובדים הישנים. ולבנות מעונות חדשים. ותושבי החוטונגים מגורשים. חלקם אף מתבקש להרוס את ביתם במו ידיהם ומכושם. חלק אף יועסק במלאכת הבנייה החדשה. בתמורה הם יזכו להתגורר בגורדי שחקים. במגדלים. בפאלוסים של אדריכלים מיובאים ומקומיים. בתורם גם הם יהרסו ויפנו את השטח לדבר-מה אחר…

תאמרו – שינוי. קיבלו דיור חלופי. לכאורה הטיבו את תנאי מחייתם. כמו פינוי-בינוי במחוזותינו. אז זהו שזה לא כך. בפועל יחתימו אותם על משכנתא נוראית ובקושי יצליחו לעמוד בתנאי התשלום. וכרגיל העניים הופכים ליותר עניים. ובתווך תתעשר שכבה דקה של מקורבים. עסקנים. יזמים. סין במקום ה-139 במדד השחיתות העולמי (במפתיע – הונג-קונג במקום ה-14. ותשאלו: הכיצד, הרי היא חלק מסין? ואשיב- כשם שאמר מושלה החדש של הונג-קונג, המושבה הבריטית לשעבר, עם כניסתו לתפקיד בשלהי 1997, בשעה שפקדנו את רחוב נתן: מדינה אחת, שתי מערכות [one country – two systems]). וההוא שיכל בחוטונגים לגדל עד כה תרנגול ווחסה – היכן יגדלם כעת?

אמרנו שמפנים את דרי החוטונגים. ואין פוצה פה ומוחה. סין זאת ארץ ובה שולט שליט. שלטון טוטליטרי. תמיד הייתה כך ועדיין היא כזאת. פעם קראו לו הקיסר. אחר-כך יו"ר המפלגה. היום זהו הנשיא. השמות מוחלפים. הזהות נותרת.

וכך נעלמים החוטונגים. ונמחקים. הללו שבעבר עטפו את העיר האסורה מכול רוחותיה/עבריה. המתהלך היום בחוצות בייג'ינג יצטרך לעמול על-מנת לאתר את הקיימים. ובעוד שנתיים או שלוש, בביקורו הבא, אף אלה יימחו. אנו עוד הספקנו לשוטט בחוטונגים שהיו צמודי דופן לחומות העיר האסורה. עשור לאחר מכן, מצאנו אותם רק במרחק של2 ק"מ מהחומה. דרומית לכיכר המפורסמת, טיאן-אן-מן, הממוקמת מדרום לכניסה הראשית לעיר האסורה. היכן שסטודנט ניסה, בכוחו הדל, לעצור את הטנק. העולם מחה. אך בלשון רפה. וסין המשיכה לגדול ולצמוח בקצב של 10% ומעלה בכול שנה נקובה. ובדרך להיות המעצמה העולמית מס' 1. אז אל תפריעו לנו לגדול עם "זכויות האזרח"…

כאמור, התהלכנו בסמטאות. החיים שטפו-שצפו ברחובות ובחצרות. מבנים אפורים. נמוכי קומה. תרתי משמע. חצרות-חצרות. מישהו יכתוב על כך מאמר וישווה אותם לשכונות השטיח שנבנו בארצנו. פה ושם – עסק קטן. בעלי מלאכה זעירה. ריקשות. אופנים. עגלות-יד. הולכי-רגל. רעפי קרמיקה ירוקים. מעט פרחים. כדורי נייר אדומים. פחים. עצים. ובתווך – אנשים. מארג חיים. נושמים. ישנם רגעים שבו נעלמת עיר הבירה ונספגת בתוך ענן שחור. ערפיח.

החומרה של הממשות, המציאות, באמצעות תוכנה כלשהי, הנשגבת מבחינתו של ההדיוט, מולידה, השכם והערב, תבניות  חדשות. המאה ה-21, מבחינת השוליים ואלו הממוקמים בהם, לא הטיבה. נהפוך הוא. רק החמירה את המצב… גם ככה החיים בשוליים הם לא מי יודע מה או כמה. ההרגשה האישית (לאחר שבעת ביקוריי בסין שאלתי פה ושם, בערים ובכפרים), שפעם היה יותר טוב. כולם היו עניים במידה שווה… והמפלגה דאגה לכולם. בעודי כותב זאת בישר הערוץ הראשון שלנו כי בסין, בכול שנה, כ-2 מיליונים של בוגרי אוניברסיטאות אינם מוצאים פרנסה. או מקום עבודה.

Ste Tsung Leong הוא אמן. צלם. סיני – לפי שמו. אמריקני ובריטי – לפי דרכונו. והוא בכלל נולד במכסיקו. בחרתי ב-4 מעבודותיו המשקפות את המצב. אגב, הוא הציג בארץ תערוכה. במוזיאון הרצליה. הוא נמנה על אמני גלריה "יוסי מילוא", אחד משלנו, בניו-יורק. והרי בכול מקום נמצא את הקשר היהודי…

0403-047_chunshu45531

0405-031_shanghai45576

0405-044_nanjing45664

0505-003_shanghai45981

החיים ממשיכים בדרכם. כמו אשד מים הנופל בשצף-קצף. נופל וממשיך. המים ממשיכים במרוצתם. גם אנו זורמים עימם (או שמא נסחפים)…

צילומים (פרט, כמובן, ל-4 הצילומים האחרונים במאמר שהם של צה-צונג-ליאונג): משה הרפז (בייג'ינג, 2005). כל הזכויות שמורות.

רשימה זאת התפרסמה לראשונה ב-27.12.12 באתר "במחשבה שניה" לענייני חברה ותרבות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: