זיכרון ברוך

אדם ברוך (הלוא הוא ברוך רוזנבלום) נפטר ב-24 במאי 2008. ארבע שנים למותו. חברו, רון מיברג, ערך סרט. מעין סרט תיעודי. האדמו"ר. מה יכול אני להוסיף? אז ככה: כמה משפטים ו-2 תצלומים מתוצרתי. ציטוטים ממה שברוך ועגנון כתבו. וכול זאת כרכתי במאמר הזה. מחווה לאדם ברוך.

ורצה המקרה ושוטטתי בחוצות מתחם נוגה. ביפו. ברחובות: רוחמה, פוריה, תרצה, סגולה, דיצה, בת עמי, אפ"ק. אחד ממרחבי המחיה והעשייה האחרונים של ברוך, אם לא האחרון שבהם, היה מתחם נוגה. והנה אני ניצב בפני דלת. שערי בית כנסת:

בשתים בצהריים, חלק מעובדי המוסכים, המפעלים הזעירים והמסעדות, יוצאים מהחללים שלהם לתפילת מנחה בבית הכנסת "זיכרון ברוך" (על שם האדמו"ר מקומרנא, ברוך סופרין ז"ל). בית הכנסת בתוך בניין דירות. התפילה נוסח ספרד. לפחות מניין וחצי. [אדם ברוך (2004), מה נשמע בבית, דביר. ע' 162]

ומבקשים המתפללים חמלה מבאי כוחו של הממסד. ואני יודע אם התרצה הפקח התורן:

ואם כבר ציין ברוך שהתפילה מתקיימת בנוסח ספרד אזי כבר נדרשנו לסוגיה אשכנזי/ספרדי או ספרדי/אשכנזי בענייני לשון – וכבר התנהל על-כך דיון זוטא. בין המחבר לבין פלוני בשם דייכסיל שהיה ראש אגודת הסטודנטים הציונים בשבוש:

עמד דייכסיל והניח ידו על כתפי ואמר, כמעט שהסחתי דעתי מאותו ענין. מריבות אחרונות משכחות את הראשונות. שמא שמעת מימיך מה בין הברה ספרדית להברה אשכנזית. הלוא אמרת לי שהאשכנזים מתפללים בנוסח אשכנז והחסידים מתפללים בנוסח ספרד, ובמה אתה מפרנס את המקרה הזה שחסידים ואשכנזים מתנגדים כאחד להברה ספרדית.

עמדתי והצצתי בפני דייכסיל בתמיהה. אני טוען לפניו שדם חבירו עומד להשפך והוא דורש בחילוקי מבטאים. מר דייכסיל הכיר מה שבלבי ואמר, שוב פרצה מריבה בעיר מחמת בית הספר. המורים רוצים במבטא הספרדי וההורים רוצים במבטא האשכנזי וכל העיר רועשת כאילו הגיע קצה. אי אפשר לישראל בלי מחלוקת. בבקשה ממך אמור לי מה בין הברה זו להברה זו ונלך לאספה. לא הספקתי לפרש לו את חילוקי ההברות עד שבא שמש בית הספר ואמר שכבר נתכנס כל הצבור לאספה. נטלני מר דייכסיל בזרועי ואמר חבר בוא עמי. [ש"י עגנון (1998), "בנערינו ובזקנינו", בתוך: על כפות המנעול, שוקן. ע' 243]

ומה למדנו? למדנו, לצערנו, כי " אי אפשר לישראל בלי מחלוקת". אדם ברוך ניסה לגשר על מחלוקות.

צילומים: משה הרפז (2011). כל הזכויות שמורות. פורסם לראשונה ב-31.5.2012 באתר "במחשבה שניה". שזה מגזין רשת לענייני חברה ותרבות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: