וסביב רק חול וחול

"ימין ושמאל רק חול וחול / יצהיב מדבר ללא משעול" כך השתורר המשורר יעקב פיכמן (1927). אנו בסין. בקצה מסדרון גאנסו (Gannsu) שזה פרובינציה (מחוז) סינית. אחת מני-אילו. הקצה המערבי. מכאן, מערבה מכאן, רק מדבר. שממה וציה. מדבר גובי. ושלוחותיו. טאקאלאמאקאן כדוגמה. את ה-"א" הוספתי להקל על גלגול השם על הלשון.

זוגתי שתחיה וכותב שורות אלה במלון בדון-חואנג (Dun-Huang). הלפיד הבוער בשפתנו. נקודת הקצה. זאת נקודת היישוב הסינית הראשונה שיפגוש מי שהולך בדרך המשי ממערב למזרח. כאן נפסקת החומה הגדולה שנמתחה ממזרח. מכאן למזרח – ציוויליזציה. מכאן ולכיוון מערב – שממה. רק מגדלי תצפית. ובאותם ימים רחוקים, אלף שנה ויותר, הייתה התקשורת מבוססת על אבוקות עשן. על מגדלים. ביקון (Beacon). כמו המשואות, אצלנו, בארץ הקודש (ראו מספר מלים שכתבתי על עזקה – "יען כי לא נראה את עזקה"). רק שאנו פעלנו כך לפני 2,500 שנה. אם לא למעלה מזה… וזאת משמעותו של המקום. ושמו. הלפיד הבוער. חברים, שימו לב: הנה באה וקרבה שיירה, או לחילופין, הליסטים דוהרים לכיוונכם… את המגדלים גילה ארכיאולוג בשם ארול שטיין. ממוצא הונגרי. לימים נתנה לו בריטניה את התואר סר. ואזרחה אותו.

דון-חואנג מהווה נקודת מפגש בין טורפאן, להסה ושיאן. בין הסינים לבין הטיבטים והאויגורים. בין "הברברים" לבין "התרבות". בין הכובשים לנכבשים. כאן עברו כולם. מרקו פולו ושואן דזנג. כל אחד בתקופתו. ובין לבין עברות מאות של שנים.

 

זה עתה שבנו מביקור באתרים שמסביב לעיר. ויש רבים. שרידי החומה הגדולה, אגם חצי הסהר ומערות מוגאו (Mugaho). כמה מאות של מערות בודהיסטיות. מערות אלף הבודהות. מערות 10,000 הבודהות. המהלכים בדרך המשי התפללו לבודהה טרם צאתם למדבר ובשובם מהמדבר. לאחר מכן הגיע האסלאם, אף הוא בדרכי המשי. ב-751 ניצחו המוסלמים את הצבא הסיני. והאסלאם מחק וריטש את מרבית פני עשרות-אלפי ציורי הבודהות מחמת הציווי – הדיבר השני (שאותו אמצו מתורתנו וללא תמלוגים): "לא תעשה לך פסל וכל תמונה" (שמות, כ, 3).  והחול כיסה את הידע.

חוקרים מערביים – אנגלים, צרפתים, גרמנים (וגם יפני אחד לרפואה) – שדדו, במחציתה השנייה של המאה ה-19 את מרבית האוצרות (כולל קילוף ציורי הקיר מקירות המערות). ראו אצל: Peter Hopkirk (1980), Foreign Devils on the Silk Road, Amherst. האירוניה היא שהטענה המרכזית של החוקר הגרמני, אלברט פון לה-קוק (נכון. שם משפחה "צרפתי". מצאצאי ההוגנוטים שברחו מצרפת הקתולית לגרמניה הלותרנית), הייתה, כי הסינים לא יצליחו לשמור על האוצרות הללו. ולקחם למוזיאון בברלין. כידוע לנו, מטוסי בעלות-הברית, לא השתכנעו מטיעון זה. המוזיאון הארכיאולוגי הופצץ מהאוויר ונפגע קשות. היצירות אבדו לנצח.

לא. לא פגשנו ברוסים הלבנים, המלוכנים – אלה שברחו מפני האדומים במהפכת אוקטובר 1917 שהתחוללה בנובמבר (וזאת בגלל שהרוסים לא קיבלו את צו האפיפיור גריגוריוס ה-13, שקבע, בגלל הטעות המצטברת של הלוח היוליאני, כי יום ה- 4 באוקטובר 1582 יהיה יום ה-15 באוקטובר. הרוסים, כידוע לכול, אינם קתולים. ומדוע שיקבלו את צו האפיפיור…). גם לא פגשנו לבקנים ו/או ג'ינג'ים, גבוהים (יחסית לסיני הממוצע), בעלי עיניים כחולות, עגולות, ואף נשרי – צאצאי אותם הלוחמים המקדונים, שלפני 2,300 שנה, כאשר סב אלכסנדר מוקדון על דרכו, מערבה, אל רוקסנה ואל נינווה, המשיכו הם, מזרחה, אל הבלתי-נודע. אחרים פגשו אותם. וכתבו על-כך (ראו אצל: צור שיזף [1993], דרך המשי, ידיעות אחרונות, ואצל: Colin Thubron [2007], Shadow of the Silk Road, Harper Collins).  האם באמת חשבנו שנפגוש בהם?

עלינו אל גג המלון. לא להתרגש – כולו 2 קומות… ים של חולות ודיונות סביב-סביב קידם את פנינו בשמחה גלויה. רק חול וחול. הדיונות האירו פנים. כוס תה ירוק. ספר טוב. פנקס רישום. עפרון, צבעי מים, מכחול. השמש חכך בדעתו והחל לשקוע. לא נותר זמן רב. יצאנו לדרך…

לאיטו ירד השמש על-פני ים-החול. מה יש לו למהר? צילן של הדיונות התארך עד אין-קץ. סגרתי את מחברתי. מחר עולים אנו על הרכבת. נפרדים מהמדבר. נוסעים אל מרגלות "הרפובליקה של טיבט". ועל כך יסופר, אם יסופר, באחד הימים.

רישומים: משה הרפז. כל הזכויות שמורות. כתבה זו עלתה לראשונה למרשתת ב-30.1 ש.ז. בפוסט-מגזין "במחשבה שניה".

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: