דרום ת"א, שוק עליה: מוכרים או קונים?

כבר לפני שנים רבות התוודעתי לשוק עליה. לכאן הלכתי כל אימת שהצטרכתי לזוג חדש של מכנסי ג'ינס. הייתי אז נער כבן 16 או 17. וכל שנה, פחות או יותר, חזרתי לשוק לקנות לי ג'ינס. ופעם, להזכירם, המוצר היה אסור בתכלית האיסור. באותו הזמן לבשנו חאקי. ובקיץ קיפלנו את המכנס כך שהכיסים יציצו על רקע הירך השזופה. שעם השנים הצמיחה זיפים.

נחזור לג'ינס. לא ייבאו אותו בצורה רשמית, חוקית. לא היה ניתן לקנות זאת בחנויות המהוגנות. או-ב-ג. איווניר. אלה היו המכנסים של המבריחים. והייתי מגיע לשוק ובודק את המכנסים בשבע עיניים. ותר אחר הסימנים המובהקים – תגית הפירמה, החותמת, האותיות, הדולר שבכיס האחורי, הניטים – שקיומם הצביע על אמיתות המקור. רק לאחר המבחינה המדוקדקת, שאכן הסחורה אמיתית ואינה מזויפת, ואחרי משא ומתן כספי – הרי לא היה אז "מחיר מומלץ לצרכן" – הייתי מוציא את מעותיי, מונה אותן ונותן בידו של הסוחר. ועוד היה צריך לקצר את אורכו של המכנס… ולוקח. ולובש. ומגיע לתיכון. ע"ש קוגל בחולון. ובשער חיכה סגן המנהל. יגר. "מר יגר" – כך צריך היה לכנותו. ותפקידו היה לבחון את התלבושת האחידה. איכשהו עברתי את מבחן החולצה. אבל הג'ינס לא עברו. הביתה חיש – פקד. גורשתי מבית הספר… אגב, הפירמה המועדפת הייתה Lee. ששלטה שנים בשוק לפני שירדה מהבמה ופינתה מקומה לעולה יהודי מארה"ב. לוי שטראוס.

חלפו 20 שנה מאז שהחלה עיריית תל-אביב – יפו לפנות את השוק. אט-אט, בזה אחר זה, פונו הדוכנים, החנויות. הדוכנים שהיו במבנה המקורה תחת גג משותף. החנויות שהיו באמרותיו של המתחם. מניח אני שמי שפינה – הסכים לפיצוי הכספי. לא שמעתי ולא זכור לי אירועים מיוחדים או קשים. כך שאני מניח שהפינוי עבר בשלום. פינוי – פיצוי. בהסכמה. עדיין נשארו מספר עסקים, חיים ונושמים, הפועלים במסגרת המעטפת החיצונית. כמו העסק של הפרקטים ועוד כמה מחסנים. כך או אחרת כיום נטוש המבנה הראשי. הגדול. על חלק מהשטח הוקם חניון. זמני כמובן.

והגיעה עת התכנון. והרי רוצים, בראש ובראשונה, להשיא את הזכויות אם לא למעלה מכך. מכינים תכנית ואחר-כך מבקשים הרחבה… ובדרך כלל מקבלים. רוצים דוגמה? בבקשה. היום המתחם בבנייה מואצת. בנייני Yoo ואחרים. מצפון לתחנת רכבת מרכז. תכנית 1750. אישרו כך וכך יחידות דיור (יח"ד). ולא בנו. חיכו. מספר שנים. כי לאחר האישור ביקשו עוד. וקיבלו. תכנית 1750א שהעניקה עוד זכויות בנייה. עוד רווח כספי ליזם…

נחזור לענייננו. שטחו של מתחם שוק עליה הינו כ-8 דונם. פאותיו של מלבן השטח הן הרחובות: וולפסון, מטלון, צ'לנוב, עליה. ב-2003 נקצבו זכויות בנייה בהיקף של 22 אלף מ"ר של שטח מבונה. אט-אט, תחת לחץ אזרחי, ציבורי, צנחו הזכויות ל-17 אלף מ"ר. הציבור (מיהו באמת הציבור? והלוא יש "ציבורים" ללא סוף…) ביקש (ע"י נציגיו בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה) שטח פתוח. מפלט מהמחנק האורבאני המבונה. הושגה פשרה. הרי בסופו של יום – מתפשרים. הועדה המקומית לתכנון ובנייה החליטה, לפני מספר ימים, על הקמתם של שני מבנים – אחד של 8 קומות והאחר בן 11 קומות. כן הוחלט שבנוסף למגורים (כ-150 יח"ד) יהיו במתחם בריכת שחיה (ציבורית), שטחים למסחר, חניות ושטח ציבורי פתוח. והחשוב מכול – 30% מהדירות יוקצו, לפי אמות מידה שתקבע העירייה, לדיור בר-השגה, עבור תושבים צעירים. העסק יתגלגל לפתחה של הוועדה המחוזית.

מוכרים או קונים? שוק של מוכרים מאופיין בכך שאת המחירים מכתיבים המוכרים. לא מתאים לך – אל תקנה. ולהיפך, כאשר הקונים מכתיבים את התמורה הכספית, יהא זה שוק של קונים. בשוק עליה, כאמור, הושגה פשרה. האם זה יקטין את הלחץ הגורם למחירי הדירות להרקיע אל מעבר לגובה הפנטאהוזים והדופלקסים? לגמרי לא בטוח.

אז יצאתי לשטח ואת שראיתי – צילמתי.

זהו. עוד רגע קט (במושגי משכי הזמן של מערכת התכנון והבנייה בארצנו) ויעלו הדחפורים על השטח. ואנרגית הגרפיטי תעבור למקום נטוש אחר. לא הלכתי לאחור במישור הזמן. דהיינו להיסטוריה: מי בנה, מתי בנה וכד'. שאלתי את שרון. לא הייתה לו תשובה. זמן הוא מצרך במחסור. וגם אם נקום שעה קודם, כפי שלימדו אותנו בצבא, זה לא ממש יעזור. אולי קורא כזה או אחר יעשיר וישכיל אותנו בנושא זה ונצא כולנו נשכרים.

רשימה זאת פורסמה לראשונה ב-9 באוגוסט בפוס-מגזין "במחשבה שניה".

צילומים: משה הרפז (2009). צילמתי בשבת יען כי כלי הרכב החונים בימות החול מסתירים חלק מהגרפיטי. והאמינו לי שזהו רק חלק מהשלל התמונות. רזולוזית הצילומים הופחתה על-מנת לעמוד בדרישות האתר.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: